• Warsztaty Wielkanocne

27.03.2024

Z okazji zbliżających się świąt dzieci z klas 0-III zapoznały się z tradycjami Świąt Wielkanocnych. W trakcie zajęć uczestnicy wykonali świąteczne ozdoby. Celem zajęć było przybliżenie tradycji oraz rozwój kreatywności i sprawności manualnej. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.

• Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

22.03.2024

Trzeba przeczytać raz,

Trzeba przeczytać dwa razy,

Trzeba czytać przez lata:

Wtedy przyleci ptak

Do ręki twojej

Nie zlęknie się ,oswoi,

Ptak, który teraz przed tobą

Ulata.(…)

Kazimierz Wierzyński, „Początek”

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej.

Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.

Laureatami konkursu zostali:

W kategorii klas I – III:

1. Marika Blank (SP Kalisz)

2. Jadwiga Bobkowska (SP Kalisz)

3. Lena Nakielska (ZKiW Dziemiany)

4. Dagmara Błaszkowska (ZKiW Dziemiany)

W kategorii klas IV – VI:

1. Kaja Knopik (SP Kalisz)

2. Nadia Hildebrandt (ZKiW Dziemiany)

3. Seweryn Karandyszewski (SP Kalisz)

4.  Agnieszka Lemańczyk (ZKiW Dziemiany)

W kategorii klas VII – VIII:

1. Bartłomiej Pałubicki (SP Kalisz)

2. Aleksandra Lemańczyk (ZKiW Dziemiany)

3. Karolina Kulas (SP Kalisz)

4.  Nikola Miętka (ZKiW Dziemiany)

• Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

22.03.2024

20 marca 2024r. odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klas I – III, klas IV-VI oraz VII-VIII. Szkolne jury wyłoniło następujących zwycięzców:

W kategorii I – III:

1. Jadwiga Bobkowska

2. Marika Blank

3. Alan Gołuński

W kategorii IV – VI:

1. Seweryn Karandyszewski

2. Kaja Knopik

3. ex aequo - Mateusz Rekowski i Anastazja Bobkowska

W kategorii VII – VIII:

1. Bartłomiej Pałubicki

2. Karolina Kulas

3. Wiktoria Rekowska

Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować naszą szkołę podczas eliminacji gminnych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom, a naszym reprezentantom życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

• Dzéń Jednotë Kaszëbów

20.03.2024

19 marca w naszej szkole już po raz kolejny ochodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Najpierw odśpiewaliśmy hymn kaszubski, następnie uczennica klasy siódmej Wiktoria Rekowska przybliżyła nam historię i genezę tego dnia.

Z racji zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego uczniowie z klas: III,IV,V,VI oraz VII przybliżyli w formie przedstawienia teatralnego niektóre tradycje i zwyczaje Wielkanocne na Kaszubach.

Całość obchodów tego dnia uświetniło odśpiewanie kaszubskich nut o Jastrach oraz kiermasz słodkości.

Taki klimat i atmosfera wywołały sporo pozytywnych emocji i zabawy wśród całej społeczności szkolnej.

• Europejski Dzień Logopedy

11.03.2024

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, gdyż w tym okresie rola logopedy jest szczególnie ważna.

Podczas zorganizowanych warsztatów z okazji tego święta dzieci miały możliwość stymulowania mowy poprzez ćwiczenia i zabawy różnego rodzaju począwszy od usprawniania aparatu artykulacyjnego po ćwiczenia oddechowe. Wszyscy uczestnicy warsztatów świetnie się bawili.

11.03.2024

Dzień 8. marca w naszej szkole świętowaliśmy pod hasłem „Dzień Kobiet siła, mądrość, piękno”. Uczniowie z klasy IV i VIII zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny. Na koniec uroczystości nie zabrakło ciepłych słów i serdecznych życzeń skierowanych od dyrektora do Pań, tych dużych i tych małych. Każda kobieta i dziewczyna otrzymała kwiatek, a męski chór, przy akompaniamencie akordeonu, zaśpiewał gromkie sto lat.

• Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

05.03.2024

W poniedziałek, 4 marca 2024 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami.

Uroczystość  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  przypada na dzień 1 marca, a ustanowiona została 3 lutego 2011 roku przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. W trakcie montażu słowno-muzycznego uczniowie przybliżyli sylwetki bohaterskich „Niezłomnych”, którzy ginęli za sprzeciwianie się narzuconemu systemowi komunistycznemu.

Po zakończonym apelu młodzież oddała hołd bohaterom biorąc udział w biegu „Tropem Wilczym”. Bieg był nie lada wyzwaniem. Na szczęście pogoda dopisała i wszyscy startujący bez problemu dotarli do mety. Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i walkę w duchu „fair play”.

• Spektakl teatralny,  pt. „Bardzo mądre bajki”

04.03.2024

1 marca 2024 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do kina Remus w Kościerzynie na spektakl teatralny,  pt. „Bardzo mądre bajki” inspirowany baśniami Andersena i bajkami współczesnych autorów w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES. Bohaterowie opowieści zaprezentowanych na scenie starali się przekazać młodym widzom życiowe drogowskazy i promować istotne dla nich wartości – przyjaźń, tolerancję, miłość i bezpieczeństwo.  Przypomnieli, jak „magiczne” są znane wszystkim, ale rzadko stosowane, słowa: proszę, przepraszam, dziękuję! Wpadająca w ucho muzyka i wizualne efekty świetlne stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska!