18.09.2023

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas O-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów.  Tego dnia dzieci obejrzały film „Kropka”. Jego  bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł malując je kredami, farbami czy wyklejając kółkami wyciętymi z kolorowego papieru. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach. A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć  w siebie!!

• Narodowe czytanie

11.09.2023

Dnia 11 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania. Akcja ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r., a jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł literatury polskiej. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, miała uczniom przybliżyć dzieło pozytywistycznej pisarki Elizy Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w liście skierowanym do czytelników:

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.”

W naszej szkole, uczennice klasy VII i VIII, przeczytały legendę pochodzenia nazwiska Bohatyrowiczów oraz opis mogiły powstańców. Dla wzbogacenia odbioru dzieła, zaprezentowane zostały także fragmenty filmu „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego i prezentacja multimedialna.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

04.09.2023

Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024 rozpoczęła się o godzinie 9:00 Mszą Świętą w kościele w Kaliszu. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnie odśpiewania hymnu narodowego. Następnie  Pan Dyrektor przywitał uczniów oraz gości. W tym dniu również odbyło się „ Pasowanie na ucznia”. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, obiecując dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się tego co piękne i mądre. Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor Jarosław Ginter. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i swój pierwszy dokument tożsamości – legitymację szkolną. Po pasowaniu uczniowie z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.