• Aktualności

            • XIII Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna

              28.04.2023

                     Dnia 26 kwietnia 2023 r., w kościerskiej Sali im. Lubomira Szopińskiego odbył się XIII Rejonowy Konkurs Piosenki o Mikrofon Burmistrza Miasta Kościerzyna. Ponad 20 osób wystąpiło przed jury.  Pod uwagę brano: dobór repertuaru, emisję, intonację, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Konkurs podzielony został na kategorie, w których osobno występowali uczniowie klas 1-3, 4-6, 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów. Wydarzenie zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie, a koordynatorką konkursu była nauczycielka Agnieszka Narloch.

                      W rywalizacji  wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły, osiągając znakomite wyniki. Zuzanna Knopik z kl. VIII zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. W tym roku to już drugi jej tak wielki sukces - jest także laureatką pierwszego miejsca w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Wielkim Klinczu. Naszą szkołę reprezentowała także jej siostra Kaja Knopik z V klasy.

                      Wykonane utworów były na bardzo wysokim poziomie, jesteśmy bardzo dumni z ich talentów wokalnych i życzymy naszym dziewczynom kolejnych sukcesów!

            • Kolorowy Tydzień

              24.04.2023

              „KOLOROWY  TYDZIEŃ dla przyrody!”  

               Z myślą o ochronie przyrody w dniach od 17 do 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie ekologicznym „Kolorowy tydzień - Podajmy przyrodzie pomocną dłoń!”, podczas którego realizowane były treści przyrodniczo – ekologiczne z wykorzystaniem metod aktywizujących. Projekt swym zasięgiem obejmował wszystkie przedmioty. W pracy z dziećmi wykorzystano metody badawcze, pogadanki, obserwacje, eksperymenty w zakresie przyrody.

              Działania miały na celu uświadomienie uczniom zagrożenia, jakie dla Ziemi stanowi nieracjonalna gospodarka zasobami przyrody jakimi są; woda, powietrze, ziemia, rośliny i zwierzęta oraz kształcenie postaw proekologicznych.

              Dzieci codziennie ubierały się na podany wcześniej kolor. Codziennie też uczestniczyły w pogadankach, wykonywały plakaty, śpiewały piosenki, układały hasła i wierszyki o przyrodzie, grały w gry edukacyjne i oglądały filmy przyrodnicze. W każdym dniu temat wiodący zmuszał uczestników do kreatywnych zajęć i zabaw odpowiadających danemu tematowi dnia.

              • DZIEŃ NIEBIESKI – WODA:  POMÓŻMY WODZIE!”

              Zajęcia miały za zadanie ukazanie znaczenia wody i jej roli w środowisku, konieczność dbania o jej czystość, oszczędne korzystanie z jej zasobów na Ziemi.

              • DZIEŃ BIAŁY- POWIETRZE: „NIM ODDYCHASZ!”

              Działania poświęcone powietrzu – jego rola, zagrożenia czystości powietrza – jak im zapobiegać, rola wiatru, wykorzystanie jego siły.  

              • DZIEŃ CZARNY- ŚMIECI: „  ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ!”

               Działania w tym dniu poświęcone były dbaniu o czystość, konieczność segregowania śmieci, elektrośmieci i odpadów, recykling, „drugie życie śmieci”. Do szkoły przybyła pani Adriana Mazurkiewicz, która z młodszą grupą naszych uczniów przeprowadziła zajęcia na temat segregacji odpadów. Natomiast starsze dziewczynki uczyły się jak wykonać kosmetyki z przysłowiowych „śmieci” typu fusy od kawy. Pani Ada przywiozła również sadzonki wiosennych kwiatów. Nie zabrakło także zbierania śmieci wokół szkoły.

              • DZIEŃ CZERWONY- „ SIŁA ŻYWIOŁÓW!”/ „RATUJĘ ŻYCIE!”

              Zajęcia, które w roli głównej miały cztery żywioły: ogień, woda, powietrze i ziemia. Szkoła gościła w tym dniu uczniów z kościerskiego „Ekonomika” na czele z panią dyrektor Jarosławą Łącką, starsi koledzy uczyli ratowania życia poszkodowanym osobom. Chęć nauki pomocy potrzebującym było widać na każdej twarzy naszego ucznia. 

               

              • DZIEŃ ZIELONY-  ZIEMIA: „   ZIEMIA - ZIELONA WYSPA!”

                Zajęcia poświęcone Ziemi – znaczenie roślin w życiu człowieka i zwierząt, sposoby dbania o rośliny, sadzenie roślin. W tym dniu dziewczynki upiększały teren wokół szkoły, sadząc przywiezione przez panią Adę bratki.

              Chcemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia zajęć i działań, odbywających się w tym tygodniu. Działań, które miały nam uzmysłowić, jak niewiele potrzeba, by dbać o naszą PLANETĘ!

              Wystarczy tak niewiele, by życie na Ziemi mogło trwać jeszcze miliony lat! Zacznijcie działać i Wy!

               

            • Warsztaty z psychologiem

              18.04.2023

                         13 kwietnia 2023r odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców  z psychologiem dr Mateuszem Subikowskim.

              Tematy spotkań w zależności od klasy i występujących w niej problemów dotyczyły:

              -Szkoła wolna od przemocy,  

              -Uzależnienia,

              -Pięść czy rozmowa? Czyli trudna sztuka rozwiązywania konfliktów,

              -Rodzina – fundament czy przeszkoda w dorastaniu.

               Warsztaty odbyły się w każdej klasie od  I do VIII.  Całość zakończyło spotkanie z nauczycielami a następnie  z rodzicami, na których to zostały przedstawione wnioski i rekomendacje wynikające ze spotkań z uczniami.

            • „Wiosenny budzik”

              17.04.2023

                  13 kwietnia 2023 roku uczniowie klas I-III  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych organizowanych przez Zieloną Szkołę w Schodnie pod hasłem „Wiosenny budzik”. Pani Małgorzata przeprowadziła  pogadankę z dziećmi na temat różnorodności organizmów żyjących w wodach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy na podstawie rysunków oraz kart pracy mieli okazję poznać wybrane rośliny i zwierzęta wodne. Natomiast praktyczna część zajęć odbyła się nad kaliskim jeziorem. Dzieci łowiły organizmy żyjące w tym zbiorniku wodnym oraz samodzielnie badały kwasowość wody w której żyją. Warsztaty były bardzo ciekawe i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

            • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej

              14.04.2023

                    Po trzyletniej przerwie 4 kwietnia odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. W tym roku organizacją konkursu zajął się Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach wraz z Ośrodkiem  Kultury. Uczniowie dwóch gminnych szkół, wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych (kl. I-III, IV-VI oraz VII-VIII) i zaprezentowali po dwa utwory poetyckie lub utwór poetycki i fragment prozy polskich twórców.

                    Na zaproszenie organizatorów w komisji oceniającej recytatorów zasiadły: Pani Adriana Borzyszkowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dziemianach, Pani Jolanta Wantoch Rekowska – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Wielu oraz Pani Oliwia Słomińska-Dolna – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Łubianie.  

                       Po wysłuchaniu recytacji oraz obradach jury przyznało następujące miejsca:

               a) w kategorii klas I-III

              I miejsce: Jadwiga Bobkowska (SP Kalisz)

              II miejsce: Marika Blank (SP Kalisz)

              III miejsce: Natalia Kanthak (SP Dziemiany)

              b) w kategorii klas IV-VI

              I miejsce: Karolina Kulas (SP Kalisz)

              II miejsce: Kaja Knopik (SP Kalisz)

              III miejsce (ex aequo) Agnieszka Lemańczyk (SP Dziemiany) i Olga Lipińska (SP Dziemiany) 

              c) w kategorii klas VII-VIII

              I miejsce: Bartłomiej Pałubicki (SP Kalisz)

              II miejsce: Aleksandra Lemańczyk (SP Dziemiany)

              III miejsce: Oliwia Rekowska (SP Kalisz)

                          Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce, reprezentować będą naszą gminę podczas finału powiatowego, który odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Kościerzynie. Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom oraz ich rodzicom

            • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

              01.04.2023

                       Dnia 29 marca 2023 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych. Maszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Maria Hefta kl. 5, Justyna Kuklińska kl. 6 i Bartłomiej Pałubicki kl. 7. Turniej otworzył prezes ZGZOSPRP druh Piotr Laska.

              Komisja w składzie:

              przewodniczący – komendant gminny OSP Mateusz Szmaglik

              sekretarz – pan Adam Szejba

              członek – opiekun MDP Dziemiany druh Przemysław Kozłowski

              wyłonili zwycięzców turnieju.

              Grupa I

              - brak uczestników

              Grupa II

                          - Bartłomiej Pałubicki kl. 7 (SP Kalisz)  – I miejsce

                          - Anna Sprawka kl. 8 (MDP Dziemiany) – II miejsce

                          - Natalia Daszkowska kl. 8 (ZKiW Dziemiany) – III miejsce

              Grupa III

                          - Szymon Daszkowski MDP Raduń – I miejsce

               

                      Wszyscy uczestnicy turnieju, z rąk prezesa Piotra Laski, otrzymali nagrody, a zwycięzcy awansowali do eliminacji powiatowych. Kolejny etap zostanie rozegrany dnia 18 kwietnia 2023 r. w Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Życzymy powodzenia.

               

                                                                                                                                                      Przemysław Kozłowski

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu
        • (+58) 68-80-151
        • ul. Pomorska 8 83-425 Dziemiany 83-425 Kalisz Poland
      • Logowanie