Ponad 4,400 grup w całym kraju dołączyło do tegorocznej Akcji Sprzątanie Świata Polska! Wielkie Zielone Serce dla wszystkich uczestników! Jesteście Wielcy! Finał 30. akcji za nami. Fundacja Nasza Ziemia co roku zbiera wyniki każdej akcji terenowej i publikuje w formie raportu. Razem możemy pokazać, ile zrobiliśmy i jak ważna jest troska o każdy kawałek Polski!
Akcja Sprzątanie Świata
02.10.202316
Święto pieczonego ziemniaka
02.10.202343
Wręczenie laptopów czwartoklasistom
11.10.2023Dnia 28 września 2023r. nasi czwartokalsiści otrzymali laptopy z rządowego programu "Laptop dla Ucznia". Wręcznia sprzętu komputerowego dokonała Wice wójt Gminy Dziemiany pani Katarzyna Sprawka oraz dyrektor naszej szkoły pan Jarosław Ginter.
9
Pasowanie na czytelnika
02.10.202322 września 2023r. naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych wychowanków do grona czytelników biblioteki.
W ofercie biblioteka posiada specjalne książki do nauki czytania, których zasób słów jak i tematyka została dopasowana do wieku i zainteresowań najmłodszego czytelnika. Każdy z małych czytelników znalazł pozycję, którą z pomocą rodzica na pewno uda mu się przeczytać.
Międzynarodowy Dzień Kropki
18.09.202315 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas O-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Tego dnia dzieci obejrzały film „Kropka”. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł malując je kredami, farbami czy wyklejając kółkami wyciętymi z kolorowego papieru. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach. A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!
8
Narodowe czytanie
11.09.2023Dnia 11 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania. Akcja ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r., a jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł literatury polskiej. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, miała uczniom przybliżyć dzieło pozytywistycznej pisarki Elizy Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w liście skierowanym do czytelników:
„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.”
W naszej szkole, uczennice klasy VII i VIII, przeczytały legendę pochodzenia nazwiska Bohatyrowiczów oraz opis mogiły powstańców. Dla wzbogacenia odbioru dzieła, zaprezentowane zostały także fragmenty filmu „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego i prezentacja multimedialna.
1
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24
04.09.2023Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024 rozpoczęła się o godzinie 9:00 Mszą Świętą w kościele w Kaliszu. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnie odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Pan Dyrektor przywitał uczniów oraz gości. W tym dniu również odbyło się „ Pasowanie na ucznia”. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, obiecując dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się tego co piękne i mądre. Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor Jarosław Ginter. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i swój pierwszy dokument tożsamości – legitymację szkolną. Po pasowaniu uczniowie z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.
11
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
23.06.202320
Wykaz podręczników dla klasy „0”
22.06.2023Podręczniki zamówione przez wychowawcę.
Koszt 177 zł.
Płatne we wrześniu 2023r.
Do szkoły potrzebne będą:
- kapcie
- kubek do herbaty
- kredki,
- 2 ołówki,
- gumka,
- temperówka,
- nożyczki,
- klej,
- farby i pędzelek,
- plastelina
- bloki:
- rysunkowy biały i kolorowy
- techniczny biały i kolorowy
- teczka do prac
Wszystko podpisane lub zaznaczone symbolem!
Mobilne Laboratoria Przyszłości
05.07.2023W dniu 14 czerwca gościliśmy w naszej szkole Edukatorów z projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących następujących bloków tematycznych:
17MIKROKONTROLERY
Uczniowie obserwowali jak przy pomocy prostego mikrokontrolera powstaje narzędzie do podlewania roślin, które można wykonać w każdym domu (przy współpracy rodzica i dziecka). Automat decyduje o momencie rozpoczęcia podlewania na bazie odczytów z czujników wilgotności (jeżeli roślina ma za sucho, następuje podlewanie aż do momentu, gdy ziemia uzyska odpowiednią wilgotność). Do automatu wykorzystywali aplikację mobilną z możliwością sterowania wszystkimi parametrami wraz z ich wizualizacją.
ROBOTY PHOTON
Przygoda z Photonem to wprowadzenie w świat technologii i programowania. Zajęcia łączyły ze sobą naukę oraz zabawę. Podczas zajęć uczniowie rozwijali kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa robot oraz wczuli się w rolę młodych programistów. Photon jest wyposażony w świecące diody, głośnik i szereg czujników. Dzięki temu daje on możliwość zaprogramowania jazdy i reagowania na określone bodźce. Na koniec tej części zajęć rozegrali za pomocą robotów mecz piłki nożnej, co spowodowało największe emocje wśród uczniów i wyzwoliło umiejętności nie tylko manualne ale i organizacyjne w poszczególnych grupach.
GOGLE VR
Uczniowie mieli do dyspozycji zestawy okularów Class VR, które pozwalają na realizację podstawy programowej z wielu przedmiotów. 14 modułów dydaktycznych, m.in. biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, technologia, ponad tysiące wizualizacji i modeli 3D do zastosowania w szerokim zakresie tematycznym. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość korzystania z gotowych zasobów i prób tworzenia własnych projektów lekcji. Odbyli podróż w kosmos. Odwiedzili najpiękniejsze miejsca na świecie bez wychodzenia ze szkoły. Obcowali z dziką przyrodą, jak również mogli wykonać eksperymenty biologiczne i chemiczne. System Class VR jest narzędziem do wejścia w nowy wymiar nauczania.
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Drukarki 3D, gogle VR oraz mikrokontrolery już teraz pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.
Projekt opiera się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Jego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwi zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli w ich nauce poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach.
Kontynuacją programu Laboratoria Przyszłości są Mobilne Laboratoria Przyszłości (MLP), które od września br. w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. MLP to 16 ekip edukatorów, którzy poruszają się po kraju specjalnie oznaczonymi busami i prowadzą bezpłatne zajęcia dla uczniów tych szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w warsztatach pokazowych.
Najbardziej aktualne informacje nt. Mobilnych Laboratoriów Przyszłości można znaleźć:
na stronie internetowej: www.gov.pl/laboratoria/mobilne-laboratoria
na Facebooku: www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci
na Instagramie: www.instagram.com/laboratoriaprzyszlosci/
Wolontariat
21.06.2023
Sukces w V Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej w Lipuszu
19.06.20236 czerwca 2023r. nasi uczniowie uczący się języka regionalnego – kaszubskiego z klas IV-VI reprezentowali szkołę w V Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej „Dali, chùtczi, mòcni – spòrtowé rozegracje w Remùsowim Lipnie” w Lipuszu.
Uczniowie rywalizowali w siedmiu konkurencjach sportowych takich jak: szczudła, kùlanié krãgla ,gùzë, stolemòwi kam, skòczk, ramsczi kóń, oraz pùszczówką w Gòliata.
Oprócz konkurencji sprawnościowych do wykonania było również zadanie, polegające na rozwiązaniu testu ze słownictwa sportowego. Dodatkowe punkty można było zdobyć za kibicowanie, stroje, okrzyki i baner.
W każdej konkurencji brali udział osobno chłopcy i dziewczęta. Nasi reprezentanci aż w pięciu konkurencjach stanęli na podium.
- „Szczudła” – Jan Rekowski zajął I miejsce
oraz Amelia Kleinszmidt zajęła II miejsce
- "Pùszczówką w Gòliata” – Henryk Mazurkiewicz zajął I miejsce
- „Stolemòwi Kam” – Martyna Kosznik oraz Filip Binczyk zajęli III miejsce
- W teście ze słownictwa sportowego – Karolina Kulas zajęła I miejsce
- Za kibicowanie, stroje, okrzyki i baner grupa zajęła również I miejsce
W ogólnej klasyfikacji nasza drużyna zajęła I miejsce.
Oprócz zabaw na uczniów czekały różne niespodzianki i atrakcje. Każdy z uczestników otrzymał talon na popcorn, watę i picie, a podczas przerwy czekały na nich bułki z kiełbaską.
Udział w Olimpiadzie był dla uczniów wspaniałą zabawą i już teraz zadeklarowali chęć udziału w kolejnej edycji za rok.68
Biwak
11.06.2023Piątego czerwca, uczniowie klasy siódmej i ósmej z wychowawcami wyjechali na biwak nad jezioro Wielkie Sarnowicze.
Pierwszego dnia, po rozbiciu namiotów i zabezpieczeniu terenu, odbył się turniej strzelania z wiatrówki do tarczy. Wieczorem wszyscy zebrali się przy ognisku. Następnego dnia wybraliśmy się na leśną wędrówkę do miejscowości Dywan. Po drodze odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z historią II wojny światowej. Gdy wróciliśmy do obozowiska, czekał na nas konkurs związany z odszyfrowaniem wiadomości zapisanej alfabetem Morse’a. Po obiedzie graliśmy w rzutki i inne gry terenowe. Gdy zapadł zmrok, znów wspólnie usiedliśmy do ogniska. W odwiedziny przyjechał Pan Dyrektor i razem śpiewaliśmy piosenki.
To był niezwykły czas spędzony na łonie przyrody, a wspólnie spędzone chwile długo zostaną w naszej pamięci.
37
Dzień Dziecka
11.06.2023281 czerwca 2023 r. z okazji Dnia Dziecka, uczniowie klasy VII i VIII udali się wraz z opiekunami na wycieczkę rowerową, której głównym celem było obcowanie z przyrodą i aktywne spędzenie czasu wolnego.
Trasa naszej wycieczki wiodła poprzez Turzonkę, aż do Małego Jabłuszka. Tam, dzięki życzliwości pana Marka Rolbieckiego mogliśmy miło spędzić czas. Atrakcje były różne: gra w piłkę siatkową, łowienie ryb z pomostów oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku.
W drodze powrotnej zmieniliśmy trasę wycieczki, żeby podziwiać piękno naszej okolicy.
Opiekunami wycieczki byli wychowawcy klasy VII i VIII, pan Marek Falkowski i Przemysław Kozłowski.
10
Wycieczka Północne Kaszuby
15.06.2023Wczesnym rankiem 31maja 2023 roku uczniowie klas IV- VIII w ramach zajęć języka regionalnego – kaszubskiego udali się na wycieczkę po Północnych Kaszubach. Głównym celem wycieczki było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i różnorodności kaszubskiej kultury i sztuki.
Pierwszym punktem zwiedzania była Latarnia Morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu, gdzie wejście na sam szczyt wymagało pokonania ok. 140 stopni. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się tego wyzwania.
Następnie udali się do Helu, gdzie pokonali spacer do charakterystycznego pomnikowego Kopca w pobliżu Cypla Helskiego, przy bez wątpienia jednej z najbardziej malowniczych tras spacerowych na polskim Wybrzeżu. Dalej podążyli w kierunku Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego , gdzie mogli podziwiać oraz zapoznać się z trybem życia wyjątkowych morskich ssaków i dowiedzieć się o problemach ochrony przyrody Bałtyku. Kolejnym punktem wycieczki był Puck. Najpierw uczniowie udali się do miejsca Zaślubin Polski z Morzem, a następnie do manufaktury – huty szkła, w której uczniowie podczas pokazu mogli podziwiać skomplikowany bardzo ciekawy proces powstawania szklanych wyrobów krok po kroku!
Z wycieczki wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń.
27
Kaszubska wycieczka do Stryszej Budy i Chmielna
30.05.202325 maja 2023 r. uczniowie klas I-III uczący się języka regionalnego - kaszubskiego, udali się na całodzienną wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie oraz do Pracowni - Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie. W Kaszubskim Parku Miniatur uczniowie mogli zobaczyć modele obiektów budowlanych w skali 1:25 z Kaszub, Polski i całego świata. Na terenie parku znajdowały się również postaci z bajek oraz mini zoo z żywymi zwierzętami. Dużo emocji wywołały na uczniach gabinety: śmiechu i strachu. Niezapomniane wrażenie wywarła też na nich ścieżka edukacyjna „Owady, ptaki i ryby” w gigantycznych rozmiarach. Jedną z najciekawszych atrakcji okazał się samolot , w którym można było poczuć się jak prawdziwy pilot. Największą atrakcję dla chłopców stanowił Park Gracik, w którym to mogli zobaczyć bajkowe i filmowe pojazdy oraz różnego rodzaju militaria. Miłym akcentem wycieczki były zabawy na atrakcyjnym placu zabaw z labiryntem oraz jazda bajkową kolejką.
W Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie uczniowie poznali historię pracowni, a także zobaczyli, jak wyrabia się naczynia z gliny na kole garncarskim.
Wrażeń było co niemiara. Zmęczeni i zadowoleni wrócili do domu.
41
Wycieczka przyrodnicza
29.05.2023W poniedziałek 22 maja „zerówka” wybrała się na wycieczkę do miejscowości Kaplica na farmę hodującą alpaki oraz inne zwierzęta. Dużą atrakcją była przejażdżka wozem drabiniastym zaprzężonym w dwa konie. Dzieci mogły podziwiać okoliczną przyrodę. Gospodarz pokazał dzieciom swoje zwierzęta: konie, kucyki, kózkę cielaczki, kurki ozdobne, bażanty, króliki, świnki morskie. Największą atrakcją wycieczki były alpaki, które są bardzo przyjaznymi zwierzętami. Dały się głaskać i karmić marchewkami. Na koniec przedszkolaki miło spędziły czas na placu zabaw. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
13
Wycieczka do Sztumu i Malborka
23.05.2023W czwartek 18.05.2023r, odbyła się wycieczka szkolna klas I-IV. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Sztumie oraz odwiedzenie parku ruchomych dinozaurów i smoków w Malborku. Nie zabrakło też czasu na wesołą zabawę na placu zabaw, parku linowym i karuzelach.
51
25 lecie obchodów nadania szkole imienia gen. Stanisława Sosabowskiego
23.05.2023Z okazji obchodów nadania szkole imienia gen. Stanisława Sosabowskiego w naszej szkole, odbył się konkurs wiedzy o patronie. W kategorii klas I-III za najlepszy wynik nagrodzeni zostali:
Miłosz Kleinschmidt – klasa 1
Jadwiga Bobkowska – klasa 2
Marika Blank – klasa 2
Rafał Schütz – klasa 3
W kategorii klas IV-VIII
Miejsce III ex aequo : Bartłomiej Pałubicki, Zuzanna Jedynak (klasa 7)
Miejsce II: Maria Hefta (klasa 5)
Miejsce I: Wiktor Chrapkowski (klasa 6)
25
Dzień z Patronem
16.05.202328
Archiwum Aktualności