Konkurs plastyczny, pt. "Kubuś Puchatek i przyjaciele"
19.12.2023Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny, pt. "Kubuś Puchatek i przyjaciele", którego celem była popularyzacja czytelnictwa, kształtowanie wrażliwości dzieci oraz rozwijanie zdolności plastycznych.
Konkurs miał zachęcić dzieci do sięgnięcia po książkę i zaprzyjaźnienia się z postacią Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.
Laureatom gratulujemy i dziękujemy za udział oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę.
Betlejemskie Światło Pokoju
18.12.2023W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
W niedzielę rano polscy harcerze odebrali je z rąk słowackich skautów. Światełko rozjechało się po wszystkich województwach Polski również harcerze z Kalisza przekazali Betlejemskie Światło Pokoju w kościele i szkole.
„Druhny i druhowie ZHP są ambasadorami Płomienia z Grody Narodzenia Pańskiego, przekazując go wszystkim tym, którzy chcą je przyjąć. Tegorocznego hasło, czyli „Czyńmy Pokój” przemierza wraz z harcerzami cały kraj, by podkreślić, jak ważną wartością jest pokój w dzisiejszych czasach i dlaczego warto o niego dbać.”
Pierwsza pomoc przedmedyczna
14.12.20237 grudnia uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu przygotować uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Spotkanie z ratownikiem medycznym obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną Pod czujnym okiem pani ratownik uczniowie mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.
13
III Mikołajkowy Turniej w tenisa stołowego
13.12.2023Dnia 8 grudnia 2023 r. w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kaliszu odbył się III Mikołajkowy turniej tenisa stołowego dla klas 4-8 w kategorii dziewcząt i chłopców. Do zawodów zgłosiło się 6 dziewcząt oraz 12 chłopców. Rywalizacja przebiegała w miłej i świątecznej atmosferze. Nie zabrakło też słodkich upominków dla każdego uczestnika.
W kategorii dziewcząt klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce: Martyna Kosznik kl. 7
II miejsce: Zuzanna Skrzypkowska kl. 8
III miejsce: Agata Chrapkowska kl. 5
W kategorii chłopców:
I miejsce: Mateusz Rekowski kl. 5
II miejsce: Jan Rekowski kl. 7
III miejsce: Jakub Laska kl. 7
Pierwsze miejsca zostały nagrodzone pucharami i nagrodami rzeczowymi a drugie i trzecie medalami. Fundatorami nagród była Rada Rodziców oraz Gmina Dziemiany.
Organizatorem turnieju był nauczyciel wychowania fizycznego Przemysław Kozłowski
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
10
Méster Bëlnégò Czëtaniô
08.12.2023Sukces naszych kaszubskich czytelników
Méster Bëlnégò Czëtaniô
05 grudnia 2023 r. w LO w Kościerzynie odbył się powiatowy etap Konkursu ,,Méster bëlnégò czëtaniô”, czyli pięknego czytania po kaszubsku. Naszą szkołę reprezentowało siedem uczennic oraz nauczycielka: Alicja Kulas, Julia Kleinszmidt z klasy II, Jadwiga Bobkowska z klasy III, Maja Peplińska z kl IV, Anastazja Bobkowska z kl.V, Karolina Kulas z kl.VII i Zuzanna Jedynak z klasy VIII.
Konkurs odbywał się w sześciu grupach wiekowych. W grupie wiekowej klas III-IV – II miejsce zdobyła Jadwiga Bobkowska, a miejsce III – Maja Peplińska. W kategorii klas V-VI Anastazja Bobkowska zdobyła II miejsce. W kat.kl.VII- VIII Karolina Kulas zdobyła I miejsce, a w kat. dorosłych III miejsce zdobyła Teresa Breza.
15 grudnia zwycięscy I i II miejsca będą reprezentować powiat kościerski
w finale konkursu, który odbędzie się 15 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa
i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za finalistki!
13
5 GRUDNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
07.12.2023Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Jest to doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Aby uczcić to szczególne święto, 05.12.2023 r. podsumowaliśmy zbiórkę na rzecz kościerskiego hospicjum. Poprzez wspólne działanie wolontariusze przybliżyli całej społeczności szkolnej ideę pomocy i zachęcali, aby dołączyć do grona pomagających.
Pamiętajmy, że jedną z cenniejszych rzeczy, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi jest serce, czas, serdeczny uśmiech i uścisk dłoni. Święto Wolontariusza to nasz ukłon w stronę tych, którzy mimo codziennych obowiązków znajdują czas i siłę, aby pomagać innym. Taka praca jest nieoceniona.
Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to, że poświęcacie swój czas. Życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji z realizacji kolejnych działań.
2
Mikołajkowe warsztaty
06.12.2023Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z okazji 6 grudnia uczestniczyli w mikołajkowych warsztatach, rozwijających ich zdolności manualne. Dzieci malowały świąteczne magnesy z gipsu oraz dekorowały zawieszki w kształcie choinki, które mają przyozdabiać ich domy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko, to odbywało się w przemiłej i radosnej atmosferze wprowadzającej uczniów w nastrój świąteczny. Nie zabrakło również drobnych upominków z okazji mikołajek.
37
Teatrzyk „ Po Polsce podróże małe i duże”
05.12.2023Dnia 4.12. 2023 r. odwiedziło nas Studio Artystyczne "Akada" z Gdańska i przedstawiło naszym dzieciom Opowieść o Smoku Bazylim.
Bohater przybył z zagranicy, by odwiedzić swojego dziadka, jednak już na początku wyprawy okazuje się, że podróż do Krakowa wcale nie będzie taka łatwa. Wraz z aktorami dzieci odwiedziły najciekawsze miejsca w Polsce, wysłuchały ciekawostek i legend na temat największych miast.
Spektakl bardzo się podobał - wszyscy z zainteresowaniem czekali jak skończą się przygody głównego bohatera.
17
Andrzejki
03.12.2023Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i magii. Ta tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada pradziada, tradycyjnie odbyła się w naszej szkole pod koniec listopada.
Na uczniów, prócz zabaw przy muzyce i tańców, czekało wiele atrakcji. Można było w „bufecie’, zorganizowanym przez panie nauczycielki, kupić pyszne gofry, babeczki, galaretki, tosty, popcorn i napoje. Uczennice klas VII i VIII przygotowały dla uczestników zabawy wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, na przykład jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Dla uatrakcyjnienia zabawy, uczniowie z klasy VI przeprowadzili liczne konkursy. Uczniowie klasy V zorganizowali loterię fantową. Zgromadzone w ten wieczór środki pieniężne przeznaczone zostaną dla potrzebujących oraz wydatki Samorządu Uczniowskiego.
Wieczór ten dostarczył wielu przeżyć i emocji, a także stał się okazją do rozbudzenia ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Wszyscy wspaniale się bawili, a humory dopisywały. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby, to przede wszystkim zabawa.
30
Tajemnica niebieskiego misia
30.11.2023W tym roku trochę wcześnie w naszej szkole odbył się Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klasy piątej przygotowali do przeczytania dla swoich młodszych kolegów fragmenty książki Ewy Karwan – Jastrzębskiej pod tytułem „Miś Fantazy poznaje tajemnicę kryształu”. Uczniowie klas młodszych z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się historii nieznanego misia. Otrzymali mapę dzięki, której będą mogli poznać dalsze przygody misia Fantazego oraz kawałek magicznej skały aby stała się dla nich inspiracją w odkrywaniu własnego świata fantazji. Każdy z uczniów dostał także gipsowego miśka, którego mógł pomalować zgodnie z własną wyobraźnią.
15
Na tropie średniowiecza
30.11.202321 listopada uczniowie naszej szkoły skorzystali z akcji darmowego zwiedzania zamków i wybrali się do Muzeum Zamkowego w Malborku.
Wielkie wrażenie na uczniach zrobił ogrom twierdzy. Powędrowali trasą historyczną w ramach, której zwiedzili pomieszczenia związane z Zakonem Krzyżackim od kuchni aż po kaplicę główna i skarbiec. Mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej bursztynnictwa oraz drogocenne eksponaty. Sale z uzbrojeniem rycerskim i szlacheckim z rożnych epok. Następnie udaliśmy się do Pelplina gdzie odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, którego bezcennym skarbem jest Biblia Gutenberga. Poznaliśmy historię pelplińskiego białego kruka. Pani przewodnik oprowadziła uczniów także po Katedrze Cysterskiej i opowiedziała historię zakonu oraz omówiła zabytki obiektu. Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta na cmentarzu w Pelplinie gdzie uczniowie zapalili świeczki na grobie: ks. Bernarda Sychty, Biskupa Konstantego Dominika, ks. inf. dr Franciszek Sawicki oraz ks. poety Janusza Pasierba.
To była wyprawa w cieniu średniowiecznych budowli, w czasie której spotkaliśmy wybitnych ludzi i ich dzieła.
20
A to historia! – turniej rycerski w klasie 3
20.11.2023Dawno, dawno temu, a właściwie nie tak dawno, przenieśliśmy się w czasy średniowiecza, kiedy to Polską rządzili królowie. Rycerze wsławiali się swoją odwagą i honorem, a damy wykazywały się umiejętnością szycia, śpiewania, czytania i pisania. Tydzień pracy w klasie pt. „Zamki, królowie i rycerze” zakończył się Turniejem Rycerskim. Sumiennie przygotowywaliśmy się do turnieju, zdobywając różnorodne umiejętności i wiedzę. Każdy wykonał swoją tarczę. Podczas turnieju każdy przestrzegał kodeksu rycerskiego wcześniej wspólnie ustalonego. W tym dniu odbyły się różnorodne konkurencje turniejowe: „Konkurs na najciekawszą tarczę”, „Walka na drewniane miecze”, „ Strzelanie z łuku”, „Szukanie skarbu”, „Taniec dworski”, „Rycerskie językołamacze”. Wszyscy dzielnie wykonali swoje zadania. Na zakończenie tego szczególnego dnia kronikarz spisał wszystko dla potomności do klasowego pamiętnika.
Emocje jakie towarzyszyły wszystkim aktywnościom są nie do opisania, a zachwyt i radość goszczące na twarzach dzieci - bezcenne.
7
Śniadanie daje moc
18.11.2023Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjne „Śniadanie daje moc”. 15 listopada 2023 r. uczniowie wszystkich klas wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach wsparli nas rodzice uczniów.
9
Powiatowe igrzyska w tenisie stołowym
15.11.2023II i III miejsce w Powiatowych igrzyskach w tenisie stołowym.
Dnia 15 listopada 2023 r. w sali ZKiW W Dziemianach odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w tenisa stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców. Dziewczęta w składzie : Amelia Kleinszmidt i Agata Chrapkowska zajęły III miejsce w powiecie kościerskim. Drużyna chłopców: Mateusz Rekowski i Bartek Laska zajęła II miejsce.
Gratulacje.
11
Kaszubski mecz koszykówki w Święto Niepodległości w ERGO ARENIE
15.11.202311 listopada 2023r – w Święto Niepodległości, uczniowie naszej szkoły
z kl III-VIII w ramach języka kaszubskiego udali się na mecz koszykówki mężczyzn Trefla Sopot z Legią Warszawa w Ergo Arenie. Na widowni zasiadło około 8500 osób, w tym około 5500 dzieci uczących się języka kaszubskiego.
Bilety na mecz otrzymaliśmy za udział w ósmej edycji konkursu plastycznego – „Aktywne Kaszuby”. W tym roku pod tytułem: „Pocztówka nz Abrahamem”. Tematyka tegorocznej edycji konkursu poświęcona była Patronowi Roku 2023 ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Antoniemu Abrahamowi.
Podczas meczu na uczniów czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji i zabaw, które przybliżały wszystkim obecnym regionalną kulturę.
Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni niesamowitych wrażeń.
2
Święto Odzyskania Niepodległości
13.11.2023W piątek 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
W tym roku program przygotowany przez dzieci z naszej szkoły uświetnił gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dziemianach. Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem ofiar Sophienwalde uczniowie przedstawili przygotowany przez siebie program. Zaprezentowany montaż słowno – muzyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 r.
Była to wspaniała lekcja historii. Oddaliśmy cześć tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się Niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości.
10
Spotkanie autorskie
08.11.20238 listopada 2023 r. gościliśmy w szkole p. Pawła Wakułę.
Paweł Wakuła, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej jest autorem wielu książek dla dzieci jak „O czym szumi las” i „Jagiełło pod prysznicem”. Na spotkaniu autor przedstawił dzieciom swoje książki, zabierając nas w podróż w odległe czasy panowania polskich królów. Swoje opowieści pisarz ilustrował rysując na żywo sugestywne ilustracje. Spotkanie stało się znakomitą zachętą do polubienia historii.
10
III miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w unihokeja
07.11.2023Dnia 7 listopada 2023 r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Starej Kiszewie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeja. W pierwszym meczu grupowym chłopcy nieznacznie przegrali z gospodarzami zawodów, a jak się później okazało z Mistrzami Powiatu Kościerskiego. W drugim meczu grupowym z Kościerzyną wygrali i awansowali do fazy medalowej. W meczu o trzecie miejsce wygrali z Liniewem i ostatecznie zajęli 3 miejsce w całym turnieju.
Gratulacje dla drużyny w składzie: kapitan zespołu Bartłomiej Pałubicki, bramkarz Miłosz Cybulski oraz Wiktor Binczyk, Kamil Kozikowski, Elan Ellwart, Adam Borkowski, Jakub Laska, Jan Rekowski, Jan Kłopotek i Wiktor Chrapkowski.
7
Szkoła pamięta!
03.11.2023Listopad jest czasem, kiedy wspominamy drogich nam ludzi, którzy odeszli już z tego świata. W życie naszej szkoły wpisane jest wiele osób - wielu z nich nie ma już razem z nami.
Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej odwiedzili groby na cmentarzach w Kaliszu i Dziemianach. W skupieniu zapalili znicze i odmówili modlitwę o spokój ich duszy i radość życia wiecznego w niebie. Uczniowie chociaż w taki sposób mogli wyrazić zmarłym wdzięczność za ich życie, które było darem dla innych. Odwiedzanie cmentarza i rozmowy o tych, którzy już odeszli, to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej szkole. Cześć ich pamięci!
12
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie