• Aktualności

            • Dzień Babci i Dziadka

              28.01.2024

                     Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami.

                     Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu, pełnym chłodnych, szarych dni, jednak urok jaki niesie ze sobą wprowadza wszystkich w magiczny nastrój. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W związku z powyższym w naszej szkole 26 stycznia 2024 roku odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta. Uroczystość przygotowali uczniowie zerówki oraz  klas I-III.  Z wielkim przejęciem dzieci recytowały wzruszające wiersze, śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem oraz tańczyły przygotowane wcześniej układy taneczne. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali ,,STO LAT”, złożyli przybyłym babciom i dziadkom życzenia i wręczyli wzruszonym gościom prezenty.

            • Niech miłość i pokój wypełnią Twoje przyjście – jasełka bożonarodzeniowe

              24.12.2023

                   Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z zerówki i klasy pierwszej  przedstawiły jasełka. Zgodnie z tradycją byli więc: Maryja, Józef, aniołki, trzej królowie i pasterze. Dzieci  z odwagą prezentowały przydzielone  role, śpiewały wiele kolęd i pastorałek, a także przedstawiły  tańce: „ Aniołów i Śnieżynek”

                   Do wspólnego śpiewu kolęd włączyli się także rodzice. Wyjątkowa scenografia, efektowne stroje postaci jasełkowych oraz śpiew kolęd, wprowadziły dzieci i licznie przybyłych rodziców w radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.    

                 Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor, który złożył wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe.            

               „Oby magia Świąt Bożego Narodzenia i świąteczny nastrój pełen dobra, radości trwał jak najdłużej” 

            • Wigilia harcerska

              23.12.2023

                  19 grudnia o godz. 15:30 rozpoczęła się ważna dla drużyny uroczystość związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia – wspólna pierwsza wigilia harcerska.

                     Na początku drużynowa złożyła wszystkim zgromadzonym harcerzom i zuchom najserdeczniejsze życzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia. Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek i wspólne obdarowanie się własnoręcznie zrobionymi prezentami. Spotkanie umiliło  śpiewanie kolęd oraz wspólne zabawy.

              Podziękowanie

              Z całego serca dziękujemy
              Panu Henrykowi Czarnowskiemu

              oraz

              Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

              w Dziemianach
              za wsparcie naszego przedsięwzięcia.
              Wasza darowizna była
              dla nas bardzo znacząca.
              Życzymy Wam wielu sukcesów i pomyślności w życiu zawodowym i osobistym!

               

              Zuchy i harcerze drużyny z Kalisza

               

            • Przedświąteczne pieczenie pierniczków

              24.12.2023

                   Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierników i ich zapachem. Uczniowie zerówki, klasy I i II postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 19 grudnia 2023 roku w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników przez uczniów. W miłej atmosferze uczniowie przygotowali ciasto. Następnie wygniatali i wałkowali je oraz wycinali wybrane przez siebie kształty z foremek. Gdy pierniki  były już upieczone dekorowali je cukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Ciateczka wyszły smakowicie, a kulinarna zabawa wprowadziła ich w magiczną atmosferę. 

            • Betlejemskie Światło Pokoju

              18.12.2023

              W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem  płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

               W niedzielę rano polscy harcerze odebrali je z rąk słowackich skautów. Światełko rozjechało się po wszystkich województwach Polski również harcerze z Kalisza przekazali Betlejemskie Światło Pokoju w kościele i szkole.

              „Druhny i druhowie ZHP są ambasadorami Płomienia z Grody Narodzenia Pańskiego, przekazując go wszystkim tym, którzy chcą je przyjąć. Tegorocznego hasło, czyli „Czyńmy Pokój” przemierza wraz z harcerzami cały kraj, by podkreślić, jak ważną wartością jest pokój w dzisiejszych czasach i dlaczego warto o niego dbać.”

            • Pierwsza pomoc przedmedyczna

              14.12.2023

              7 grudnia uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu przygotować uczniów do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Spotkanie z ratownikiem medycznym obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną Pod czujnym okiem pani ratownik uczniowie mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

            • III Mikołajkowy Turniej w tenisa stołowego

              13.12.2023

                      Dnia 8 grudnia 2023 r. w sali sportowej przy Szkole Podstawowej  w Kaliszu odbył się III Mikołajkowy turniej tenisa stołowego dla klas 4-8 w kategorii dziewcząt i chłopców. Do zawodów zgłosiło się 6 dziewcząt oraz 12 chłopców. Rywalizacja przebiegała w miłej i świątecznej atmosferze. Nie zabrakło też słodkich upominków dla każdego uczestnika.

              W kategorii dziewcząt klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

              I miejsce: Martyna Kosznik kl. 7

              II miejsce: Zuzanna Skrzypkowska kl. 8

              III miejsce: Agata Chrapkowska kl. 5

              W kategorii chłopców:

              I miejsce: Mateusz Rekowski kl. 5

              II miejsce: Jan Rekowski kl. 7

              III miejsce: Jakub Laska kl. 7

              Pierwsze miejsca zostały nagrodzone pucharami i nagrodami rzeczowymi a drugie i trzecie medalami.  Fundatorami nagród była Rada Rodziców oraz Gmina Dziemiany.

              Organizatorem turnieju był nauczyciel wychowania fizycznego Przemysław Kozłowski

              Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

            • Méster Bëlnégò Czëtaniô

              08.12.2023

              Sukces naszych kaszubskich czytelników

              Méster Bëlnégò Czëtaniô

               

                      05 grudnia 2023 r. w LO w Kościerzynie odbył się powiatowy etap Konkursu ,,Méster bëlnégò czëtaniô”, czyli pięknego czytania po kaszubsku. Naszą szkołę reprezentowało siedem uczennic oraz nauczycielka: Alicja Kulas, Julia Kleinszmidt z klasy II, Jadwiga Bobkowska z klasy III, Maja Peplińska z kl IV, Anastazja Bobkowska z kl.V, Karolina Kulas z kl.VII  i  Zuzanna Jedynak z klasy VIII.

              Konkurs odbywał się w sześciu grupach wiekowych. W grupie wiekowej klas III-IV – II miejsce zdobyła Jadwiga Bobkowska, a miejsce III – Maja Peplińska. W kategorii klas V-VI Anastazja Bobkowska zdobyła II miejsce. W kat.kl.VII- VIII Karolina Kulas zdobyła I miejsce, a w kat. dorosłych III miejsce zdobyła Teresa Breza.

              15 grudnia zwycięscy I i II miejsca będą reprezentować powiat kościerski

              w finale konkursu, który odbędzie się 15 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa

              i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

               

              Gratulujemy i trzymamy kciuki za finalistki!

               

               

            • 5 GRUDNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

              07.12.2023

              Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Jest to doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Aby uczcić to szczególne święto, 05.12.2023 r. podsumowaliśmy zbiórkę na rzecz kościerskiego hospicjum. Poprzez wspólne działanie wolontariusze przybliżyli całej społeczności szkolnej ideę pomocy i zachęcali, aby dołączyć do grona pomagających.

              Pamiętajmy, że jedną z cenniejszych rzeczy, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi jest serce,  czas, serdeczny uśmiech i uścisk dłoni.  Święto Wolontariusza to nasz ukłon w stronę tych, którzy mimo codziennych obowiązków znajdują czas i siłę, aby pomagać innym. Taka praca jest nieoceniona. 

              Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to, że poświęcacie swój czas. Życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji  z realizacji kolejnych działań.

            • Mikołajkowe warsztaty

              06.12.2023

              Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z okazji 6 grudnia uczestniczyli w  mikołajkowych warsztatach, rozwijających ich zdolności manualne. Dzieci malowały świąteczne magnesy z gipsu oraz dekorowały zawieszki w kształcie choinki, które mają przyozdabiać ich domy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko, to odbywało się w przemiłej i radosnej atmosferze wprowadzającej uczniów  w nastrój świąteczny. Nie zabrakło również drobnych upominków z okazji mikołajek.

            • Teatrzyk „ Po Polsce podróże małe i duże”

              05.12.2023

              Dnia 4.12. 2023 r. odwiedziło nas Studio Artystyczne "Akada" z   Gdańska i  przedstawiło naszym dzieciom Opowieść o Smoku Bazylim.

              Bohater przybył z zagranicy, by odwiedzić swojego dziadka, jednak już na początku wyprawy okazuje się, że podróż do Krakowa wcale nie będzie taka łatwa. Wraz z aktorami dzieci odwiedziły najciekawsze miejsca w Polsce, wysłuchały ciekawostek i legend na temat największych miast.

              Spektakl bardzo się podobał - wszyscy z zainteresowaniem czekali jak skończą się przygody głównego bohatera.

            • Andrzejki

              03.12.2023

                       Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i magii. Ta tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada pradziada, tradycyjnie odbyła się w naszej szkole pod koniec listopada. 

                   Na uczniów, prócz zabaw przy muzyce i tańców, czekało wiele atrakcji. Można było w „bufecie’, zorganizowanym przez panie nauczycielki, kupić pyszne gofry, babeczki, galaretki, tosty, popcorn i napoje. Uczennice klas VII i VIII przygotowały dla uczestników zabawy wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, na przykład jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Dla uatrakcyjnienia zabawy, uczniowie z klasy VI przeprowadzili liczne konkursy. Uczniowie klasy V zorganizowali loterię fantową. Zgromadzone w ten wieczór środki pieniężne przeznaczone zostaną dla potrzebujących oraz wydatki Samorządu Uczniowskiego.

                     Wieczór ten dostarczył wielu przeżyć i emocji, a także stał się okazją do rozbudzenia ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Wszyscy wspaniale się bawili, a humory dopisywały. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby, to przede wszystkim zabawa.

            • Tajemnica niebieskiego misia

              30.11.2023

                    W tym roku trochę wcześnie w naszej szkole odbył się Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klasy piątej przygotowali do przeczytania dla swoich młodszych kolegów fragmenty książki Ewy Karwan – Jastrzębskiej pod tytułem „Miś Fantazy poznaje tajemnicę kryształu”. Uczniowie klas młodszych z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się historii nieznanego misia. Otrzymali mapę dzięki, której będą mogli poznać dalsze przygody misia Fantazego oraz kawałek magicznej skały aby stała się dla nich inspiracją w odkrywaniu własnego świata fantazji. Każdy z uczniów dostał także gipsowego miśka, którego mógł pomalować zgodnie z własną wyobraźnią.

            • Na tropie średniowiecza

              30.11.2023

                      21 listopada uczniowie naszej szkoły skorzystali z akcji darmowego zwiedzania zamków i wybrali się do Muzeum Zamkowego w Malborku.

                    Wielkie wrażenie na uczniach zrobił ogrom twierdzy. Powędrowali trasą historyczną w ramach, której zwiedzili pomieszczenia związane z Zakonem Krzyżackim od kuchni aż po kaplicę główna i skarbiec. Mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej bursztynnictwa oraz drogocenne eksponaty. Sale z uzbrojeniem rycerskim i szlacheckim z rożnych epok. Następnie udaliśmy się do Pelplina gdzie odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, którego bezcennym skarbem jest Biblia Gutenberga. Poznaliśmy historię pelplińskiego białego kruka. Pani przewodnik oprowadziła uczniów także po Katedrze Cysterskiej i opowiedziała historię zakonu oraz omówiła  zabytki obiektu. Ostatnim etapem naszej wyprawy była wizyta na cmentarzu w Pelplinie gdzie uczniowie zapalili świeczki na grobie: ks. Bernarda Sychty, Biskupa Konstantego Dominika, ks. inf. dr Franciszek Sawicki  oraz ks. poety Janusza Pasierba.

                      To była wyprawa w cieniu średniowiecznych budowli, w czasie której spotkaliśmy wybitnych ludzi i ich dzieła.

            • A to historia! – turniej rycerski w klasie 3

              20.11.2023

                       Dawno, dawno temu, a właściwie nie tak dawno, przenieśliśmy się w czasy średniowiecza, kiedy to Polską rządzili królowie. Rycerze wsławiali się swoją odwagą i honorem, a damy wykazywały się umiejętnością szycia, śpiewania, czytania i pisania. Tydzień pracy w klasie pt. „Zamki, królowie i rycerze” zakończył się Turniejem Rycerskim. Sumiennie przygotowywaliśmy się do turnieju, zdobywając różnorodne umiejętności i wiedzę. Każdy wykonał swoją tarczę. Podczas turnieju każdy przestrzegał kodeksu rycerskiego wcześniej wspólnie ustalonego. W tym dniu odbyły się różnorodne konkurencje turniejowe: „Konkurs na najciekawszą tarczę”, „Walka na drewniane miecze”, „ Strzelanie z łuku”, „Szukanie skarbu”, „Taniec dworski”, „Rycerskie językołamacze”. Wszyscy dzielnie wykonali swoje zadania. Na zakończenie tego szczególnego dnia kronikarz spisał wszystko dla potomności do klasowego pamiętnika.

                      Emocje jakie towarzyszyły wszystkim aktywnościom są nie do opisania, a zachwyt i radość goszczące na twarzach dzieci - bezcenne.

            • Śniadanie daje moc

              18.11.2023

              Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjne   „Śniadanie daje moc”. 15 listopada 2023 r. uczniowie wszystkich klas wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach wsparli nas rodzice uczniów.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu
      • (+58) 68-80-151
      • ul. Pomorska 8 83-425 Dziemiany 83-425 Kalisz Poland
    • Logowanie