13 kwietnia 2023 roku uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych organizowanych przez Zieloną Szkołę w Schodnie pod hasłem „Wiosenny budzik”. Pani Małgorzata przeprowadziła pogadankę z dziećmi na temat różnorodności organizmów żyjących w wodach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy na podstawie rysunków oraz kart pracy mieli okazję poznać wybrane rośliny i zwierzęta wodne. Natomiast praktyczna część zajęć odbyła się nad kaliskim jeziorem. Dzieci łowiły organizmy żyjące w tym zbiorniku wodnym oraz samodzielnie badały kwasowość wody w której żyją. Warsztaty były bardzo ciekawe i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej
14.04.2023Po trzyletniej przerwie 4 kwietnia odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. W tym roku organizacją konkursu zajął się Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach wraz z Ośrodkiem Kultury. Uczniowie dwóch gminnych szkół, wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych (kl. I-III, IV-VI oraz VII-VIII) i zaprezentowali po dwa utwory poetyckie lub utwór poetycki i fragment prozy polskich twórców.
Na zaproszenie organizatorów w komisji oceniającej recytatorów zasiadły: Pani Adriana Borzyszkowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dziemianach, Pani Jolanta Wantoch Rekowska – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Wielu oraz Pani Oliwia Słomińska-Dolna – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Łubianie.
Po wysłuchaniu recytacji oraz obradach jury przyznało następujące miejsca:
a) w kategorii klas I-III
I miejsce: Jadwiga Bobkowska (SP Kalisz)
II miejsce: Marika Blank (SP Kalisz)
III miejsce: Natalia Kanthak (SP Dziemiany)
b) w kategorii klas IV-VI
I miejsce: Karolina Kulas (SP Kalisz)
II miejsce: Kaja Knopik (SP Kalisz)
III miejsce (ex aequo) Agnieszka Lemańczyk (SP Dziemiany) i Olga Lipińska (SP Dziemiany)
c) w kategorii klas VII-VIII
I miejsce: Bartłomiej Pałubicki (SP Kalisz)
II miejsce: Aleksandra Lemańczyk (SP Dziemiany)
III miejsce: Oliwia Rekowska (SP Kalisz)
Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce, reprezentować będą naszą gminę podczas finału powiatowego, który odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Kościerzynie. Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom oraz ich rodzicom
5
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
01.04.2023Dnia 29 marca 2023 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych. Maszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Maria Hefta kl. 5, Justyna Kuklińska kl. 6 i Bartłomiej Pałubicki kl. 7. Turniej otworzył prezes ZGZOSPRP druh Piotr Laska.
Komisja w składzie:
przewodniczący – komendant gminny OSP Mateusz Szmaglik
sekretarz – pan Adam Szejba
członek – opiekun MDP Dziemiany druh Przemysław Kozłowski
wyłonili zwycięzców turnieju.
Grupa I
- brak uczestników
Grupa II
- Bartłomiej Pałubicki kl. 7 (SP Kalisz) – I miejsce
- Anna Sprawka kl. 8 (MDP Dziemiany) – II miejsce
- Natalia Daszkowska kl. 8 (ZKiW Dziemiany) – III miejsce
Grupa III
- Szymon Daszkowski MDP Raduń – I miejsce
Wszyscy uczestnicy turnieju, z rąk prezesa Piotra Laski, otrzymali nagrody, a zwycięzcy awansowali do eliminacji powiatowych. Kolejny etap zostanie rozegrany dnia 18 kwietnia 2023 r. w Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Życzymy powodzenia.
Przemysław Kozłowski
2
Powiatowy Przegląd Piosenki Obcojęzycznej
29.03.202327 marca 2023 roku uczennica klasy VIII Zuzanna Knopik wzięła udział w XII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Obcojęzycznej w Wielkim Klinczu. Głównym celem przeglądu była popularyzacja nauki języków obcych, rozwijanie muzycznych oraz wokalnych umiejętności uczniów, a także integracja szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Kościerzyna oraz powiatu kościerskiego. W przeglądzie wykonawcy występowali w dwóch grupach wiekowych:
a) szkoły podstawowe klas IV-VI,
b) klasy VII - VIII SP.
W każdej z grup wiekowych uczestnicy wzięli udział
w przeglądzie w trzech kategoriach:a) soliści
b) zespoły wokalne
c) zespoły wokalno - instrumentalne.
Zuzia wykonała utwór Lany Del Rey „Summertime sadness" w języku angielskim zdobywając I miejsce w swojej kategorii oraz nagrodę publiczności. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie dla naszej uczennicy. Poziom przeglądu był bardzo wysoki a wszyscy wykonawcy solidnie się przygotowali i przepięknie zaprezentowali swoje prezentacje. Serdeczne gratulacje dla ZuziJ
2
Wycieczka ósmoklasistów
29.03.202321 marca, wraz z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły w Dziemianach, wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę. Na początku odwiedziliśmy Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Każdy z nas miał szansę zwiedzić stałą wystawę i poznać na niej różne ciekawe zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i wielu innych. Wzięliśmy także udział w zajęciach „Poczuj siłę 2”. Następnie wybraliśmy się do Redy gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna korzystała z atrakcji w aquaparku, a druga poszła pozachwycać się pięknem ptaków w Papugarni, zrobiła własne, spersonalizowane lizaki oraz podziwiała w Gadolandzie gady, płazy i pajęczaki. Mieliśmy okazję do nakarmienia papug lub potrzymania jaszczurki.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w restauracji McDonald i wieczornym powrotem. Z pewnością każdy z uczestników wrócił z tej przygody z miłymi wspomnieniami i nowo nabytą wiedzą.
14
Powitanie wiosny
28.03.202321 marca to wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie z niecierpliwością czekają na ten dzień, ponieważ wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony jest w niecodzienny sposób.
W naszej szkole dzień ten był doskonałą okazją na wiosenny spacer i spędzenie czasu na świeżym powietrzu, by na własne oczy zobaczyć pierwsze zwiastuny kalendarzowej wiosny. Mieliśmy również okazję spotkać się wspólnie na zorganizowanym przez szkolny klub wolontariatu pikniku charytatywnym pod hasłem: „Wiosenny powiew dobra” . W czasie przerw cała społeczność szkolna mogła skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez naszych uczniów i nauczycieli. Zebrane środki przeznaczone zostaną na cele charytatywne. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
11
Dzéń Jednotë Kaszëbów
19.03.2023Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone corocznie
19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.
Z tej okazji 13 marca gościliśmy w naszej szkole muzyków zespołu „Viol-Art” p.Leszka Boliboka -wieloletniego skrzypka teatru muzycznego w Gdyni i Rafała Rompca -lidera zespołu „Focus”, którzy uświetnili ten dzień pięknym koncertem kaszubskich i polskich piosenek.
Spotkanie z artystami było doskonałą żywą lekcją muzyki i regionalnego patriotyzmu. Uczniowie nie tylko słuchali, ale wspólnie śpiewali i tańczyli znane im piosenki.
Dziękujemy za wspólną zabawę.
8
Europejski Dzień Logopedy
13.03.2023W marcu we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Logopedy. W naszej szkole z tej okazji przeprowadzone zostały zajęcia w klasie I . Dzieci wykonały gimnastykę buzi i języka, ćwiczyły aparat oddechowy poprzez zabawy z kolorowymi piórkami, bańkami mydlanymi, dmuchajkami logopedycznymi czy przenoszeniem drobnych elementów za pomocą słomek. Uczniowie mogli zmierzyć się z "łamańcami językowymi" i rozwiązać sudoku logopedyczne.
9
„Cudze chwalicie, swego nie znacie.”
13.03.2023Uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej wraz z wychowawczyniami, w dniach 1-3 marca uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Zielonej Szkole w Schodnie. To był niezwykły i pełen wrażeń edukacyjnych wyjazd. Nasi wychowankowie wzięli udział w bardzo ciekawych i zróżnicowanych zajęciach, wymienionych poniżej:
- Gra terenowa „Życie lasu”.
- „Wilki i spółka, czyli o ssakach chronionych w WPK”.
- „Jak czytać mapę i nie zgubić się w terenie”.
- „Bushcraft, czyli bytowanie w lesie”.
- „Sowy - nocni łowcy”.
- „Naturalne kosmetyki, przyjazne skórze i naturze”.
Pomiędzy warsztatami, był czas na wspólne spędzenie czasu i rozgrywki w ulubione gry planszowe.
Bardzo dziękujemy pani Anecie Libera i wszystkim wykładowcom za przekazaną wiedzę oraz wspólnie spędzony czas w pięknym Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.
Wszyscy wrócili pełni nowej energii do szkoły i już nie możemy się doczekać kolejnego pobytu w Zielonej Szkole w Schodnie.
25
Gipsowe rękodzieło
13.03.2023Uczniowie klasy czwartej, rozwijając swoją kreatywność, uczą się wykonywać własnoręcznie upominki z gipsu modelarskiego.
Jako pierwsze wykonali walentynkowe serduszka, a z okazji Dnia Kobiet obdarowali wszystkie koleżanki w szkole gipsowymi kwiatkami, które własnoręcznie odlali i udekorowali.
Takie zajęcia bardzo spodobały się naszym wychowankom i już szykują wielkanocne ozdoby.
8
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
11.03.20236 marca 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten rozpoczęliśmy uroczystym apelem w wykonaniu uczniów klasy VIII. Uczniowie przedstawili losy żołnierzy, którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowietów reżimem komunistycznym i podjęli dalszą walkę po zakończeniu II Wojny Światowej. Po zakończonym apelu młodzież oddała hołd bohaterom biorąc udział w biegu „Tropem Wilczym”. Bieg był nie lada wyzwaniem. Na szczęście pogoda dopisała i wszyscy startujący bez problemu dotarli do mety. Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i walkę w duchu „fair play”.
13
„Podróż do krainy zagadek”
06.03.202322 lutego do naszej szkoły przyjechali aktorzy z Teatru AKADA, by zabrać dzieci w podróż do krainy zagadek. Bohaterem przedstawienia był chłopiec, który nie lubił książek. Jego jedynym marzeniem było otrzymanie laptopa. Jednak zamiast komputera dostał od rodziców książkę. Z tego powodu był bardzo rozczarowany i zły, ponieważ nie lubił czytać. Wkrótce chłopiec znalazł się w czarodziejskiej krainie, z której mógł wrócić tylko pod warunkiem, że rozwiąże zagadki. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, zawierał wiele edukacyjnych wartości i scen humorystycznych. Przedstawienie promowało nie tylko czytelnictwo, ale również zwracało uwagę na to, gdzie można znaleźć ciekawe informacje. Uświadamiało również, że poszerzając swoją wiedzę można osiągnąć upragniony cel
Wicemistrzynie Powiatu Kościerskiego w piłce ręcznej dziewcząt
06.03.2023Dnia 2 marca 2023 roku w hali sportowej w Lipuszu zostały rozegrane Powiatowe Igrzyska młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt. Nasza drużyna w składzie: Amelia Turzyńska (kapitan zespołu), Zuzanna Knopik, Monika von Domaros, Julia Breza, Oliwia Rekowska, Katarzyna Turzyńska i Zuzanna Skrzypkowska wywalczyła II miejsce w powiecie kościerskim. W meczu finałowym nasze zawodniczki nieznacznie ustąpiły utytułowanej drużynie z Lipusza. Gratulujemy !!!
Opiekun: Przemysław Kozłowski
7
Nakrętki dla Karolinki
24.02.2023Kolejny rok w naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek plastikowych dla Karolinki. Dziewczynka urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Rodzice odebrali ostatnio zebrane nakrętki i serdecznie nam podziękowali. Zachęcamy wszystkich do zbierania nakrętek. Tak niewiele, ale może pomóc.
Przedstawienie teatralne pt: "Mała zielona planeta"
13.02.2023Dnia 13.02.2023 uczniowie klasy I,II,III wraz z opiekunami wybrali się do kina "Remus" w Kościerzynie, na przedstawienie teatralne pt: "Mała zielona planeta", w wykonaniu aktorów Teatru "Artenes" z Wrocławia. Poprzez spektakl promowane były takie wartości jak: szacunek dla przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za wspólne dobro i świadomość wpływu na otaczające środowisko. Dzieci przyswoiły wiedzę o prawidłowej segregacji śmieci oraz zrozumiały potrzebę dbania o naszą planetę, aby była wiecznie zielona i czysta.
1
„Akademia Bezpiecznego Puchatka”
02.02.2023Uczniowie klasy I od września realizowali kolejną edycję profilaktycznego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Razem z Kubusiem Puchatkiem pierwszoklasiści uczyli się, jak prawidłowo poruszać się po drodze, jak bezpiecznie bawić się w szkole i w domu oraz poruszyli temat korzyści i zagrożeń w Internecie. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa” i uzyskaniem certyfikatu przynależności do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” .
1
Bal Karnawałowy
18.01.2023Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcją i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia.
W ostatnim tygodniu nauki, tuż przed feriami odbyły się klasowe bale karnawałowe. Dzieci od samego rana dekorowały swoje sale. Przebrane były za znanych bohaterów bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, piłkarzy, rycerzy, policjantów, nosorożca… nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, z czego bardzo się cieszymy.
24
Archiwum Aktualności