• Aktualności

            • Konkurs czytelniczy z języka regionalnego - kaszubskiego „Méster bëlnégò czëtaniô”

              04.12.2021

                        Dnia 02 grudnia 2021 roku w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie odbył się Powiatowy Konkurs czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego „Méster Bëlnégὸ Czëtaniô”.            Celem konkursu było popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzanie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, doskonalenie sztuki interpretacji tekstu oraz doskonalenie kultury żywego słowa.
                     Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 6 uczniów: Anastazja Bobkowska, Maja Peplińska,            Mateusz Rekowski, Zuzanna Jedynak, Oliwia Rekowska oraz Monika von Domaros. W kategorii uczniów klas    I-III  Maja Peplińska z klasy II zajęła II miejsce a Anastazja Bobkowska z klasy III zajęła III miejsce.W kategorii uczniów klas IV- VI Zuzanna Jedynak zajęła II miejsce. W kategorii uczniów klas VII-VIII Oliwia Rekowska otrzymała wyróżnienie. Uczniowie, którzy zdobyli 2 i 3 miejsce wezmą udział w regionalnym etapie tego konkursu w Wejherowie. Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy im dalszych sukcesów i  powodzenia!
               

            • Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

              29.11.2021

                    Światowy Dzień Pluszowego Misia na stałe wpisał się w nasz kalendarz uroczystości szkolnych. To sympatyczne wydarzenie obchodzimy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem bez względu na wiek.

              W tym roku, nasi uczniowie także bardzo aktywnie spędzili ten dzień. Klasy młodsze rozpoczęły zajęcia od malowania misiów na plakatach. Następnie dzieci kolorowały historyjki ze swoim ulubieńcem Kubusiem Puchatkiem i nauczyły się śpiewać jego mruczankę. Uczniowie wymienili się również opowieściami o swoich misiach, które przynieśli z domu i obejrzeli film pod tytułem „Paddington”. Była oczywiście także degustacja misiowego przysmaku - miodu. Uczennice z klasy ósmej „b” przygotowały „Misiowe pogaduchy”, dzięki którym można było zapoznać się z często już zapomnianymi przedstawicielami misiowej ferajny takimi jak Miś Kolargol, Miś Uszatek, czy Gumisie. Na  zakończenie odbyła się  degustacja pierniczków wykrojonych z foremki w kształcie misia.  

            • Zbiórka na schronisko dla zwierząt

              20.11.2021

                        W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy zbiórkę karmy i akcesoriów dla potrzebujących zwierząt ze schroniska w Kościerzynie. Jest nam ogromnie miło, że tyle osób przyłączyło się do naszej akcji. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb czworonogów zgromadziliśmy spore ilości karmy, zabawek i innych akcesoriów. Przygotowane przez Państwa budy zapewnią ciepłe schronienie w czasie jesienno-zimowej słoty. Zwierzęta długo nie zapomną Waszych wielkich i dobrych serc.

            • Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym

              16.11.2021

                     W dniach 9 i 10 listopada 2021 roku w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kaliszu odbyły się Powiatowe zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt klas 4-6 reprezentowały: Zuzanna Skrzypkowska, Justyna Kuklińska, Maria Czarnowska i Martyna Kosznik. W związku z brakiem przeciwników z innych szkół, którzy najprawdopodobniej zostali objęci kwarantanną  nasze dziewczęta bez rozgrywek zajęły pierwsze miejsce i awansowały do półfinałów wojewódzkich.

                       Natomiast w starszej kategorii, tj. klasy 7-8 naszą szkołę reprezentowały: Laura Żabińska i Paulina Schutz. Do rywalizacji przystąpiły jeszcze dwa zespoły: SP nr 2 Kościerzyna oraz SP Stare Polaszki. W pierwszym meczu nasze dziewczęta przegrały z Kościerzyną, a w kolejnym z Starymi Polaszkami wygrały i ostatecznie zajęły II miejsce w powiecie kościerskim.

              Wielkie gratulacje !!!

            • "SZKOŁA PAMIĘTA"

              04.11.2021

              „Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”.

               

                                                                                                                               Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

               

              1 listopad... Dzień Wszystkich Świętych. Czas refleksji i zadumy… To czas porządkowania grobów, zapalania zniczy, wspomnień i modlitw w intencji zmarłych. Społeczność naszej szkoły jak co roku włączyła się w obchody tego Święta. Uczciliśmy pamięć zmarłych pracowników naszej szkoły odwiedzając ich groby i zapalając  znicze. Odwiedzanie cmentarza i rozmowy o tych, którzy już odeszli to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej szkole. Pamiętamy…

            • Wycieczka do Doliny Jadwigi

              20.10.2021

                      Dnia 12.10.2021r  uczniowie z klas I-IV uczęszczający na zajęcia z j. regionalnego - kaszubskiego brali udział w wycieczce do zagrody edukacyjnej ,, Checz" w Dolinie Jadwigi k. Gowidlina. Zajęcia edukacyjne w formie różnych warsztatów prowadziła pani Gabriela Tesmer. Gospodyni w bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczniom ciężką pracę rolnika i to, czym się ta praca charakteryzuje. Dzieci formowały i przygotowały z ciasta chlebowego bułki do wypieku.

                    Następnie zajęcia warsztatowe prowadziła kaszubska kapela „Bas”z Sierakowic, która zapoznała  uczniów  z różnymi zwyczajami, tradycjami i  legendami związanymi z historią Kaszub. Dzieci słuchały, śpiewały i tańczyły wspólnie z kapelą różne kaszubskie piosenki. Grały na diabelskich skrzypcach, układały puzzle ze wzorami kaszubskimi oraz nawlekały sznurowadła do butów. Po zakończonej biesiadzie z zespołem,  uczniowie udali się na poczęstunek – placki ziemniaczane z pyszną miętową herbatą. Po krótkiej przerwie, na dzieci czekały kolejne zadania do wykonania na podwórku: szukały ukrytych w trawie jajeczek, zbierały i liczyły ziemniaki do worków, układały z ziemniaków literki swoich imion oraz skakały w workach. Największą atrakcją tego dnia był przejazd „Agrobusem” po najbliższej okolicy. Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

               

            • Dzień Edukacji Narodowej

              20.10.2021

              13  października  w  naszej szkole odbył się uroczysty apel  upamiętniający Dzień Edukacji Narodowej.  Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich edukację.

              Mottem uroczystości były słowa Barbary Cage:

              „ Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku

              Wyjątkowa osobę i zachęca je do rozwijania

              Jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron”.

              Uroczystość zakończyła się wręczeniem  kwiatów  i upominków dla nauczycieli i pracowników obsługi.

            • XXI Dzień Papieski

              19.10.2021

                       "Nie lękajcie się" - to hasło XXI Dnia Papieskiego organizowanego w Polsce i w ośrodkach polonijnych w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 r.) Słowa, będące hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. 8 października 2021 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z tej okazji. Rozpoczęliśmy go pieśnią „Nie lękajcie się”,  następnie obejrzeliśmy film biograficzny o życiu i pontyfikacie naszego świętego papieża. Na zakończenie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.

               

            • Światowy Dzień Drzewa

              15.10.2021

              Drzewo jest naszym Przyjacielem!” – takimi słowami uczniowie klas 0-III rozpoczęli obchody Światowego Dnia Drzewa, który przypada na 10 października. Na początku dzieci podzieliły się swoją wiedzą na temat drzew (podziału, jakie funkcje pełnią w środowisku, rodzajów, zmiany w wyglądzie w poszczególnych porach roku, budowy). Bardzo ważna była również pogadanka na temat „Dlaczego potrzebujemy drzew?”. W tym celu mieli okazję obejrzeć ciekawą prezentację mulimedialną. Zaś najmłodsi uczniowie  naszej szkoły wybrali się na jesienny spacer w poszukiwaniu najpiękniejszych liści, którymi później przyozdobili swoją klasę. Natomiast  starsze dzieci indywidualnie wykonały pracę plastyczną „Magiczne drzewo” oraz szukały odpowiedzi na pytanie „Co daje nam drzewo?”. Powstały piękne prace.  Kulminacyjnym punktem obchodów tego święta było malowanie farbami na folii lasu. Wszyscy spisali się na medal i bardzo dobrze się przy tym bawili.

              Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości pozostaną im na długo, a troska o drzewa nie przeminie. 

            • GRZYBOBRANIE W ZIELONEJ SZKOLE W SCHODNIE

              13.10.2021

                       Klasy VI i VII wraz z nauczycielami: panem Przemkiem i panem Andrzejem  w czwartek (07.10) wyruszyły na rowerach do Zielonej Szkoły w Schodnie, by uczestniczyć  w grzybobraniu oraz warsztatach dotyczących grzybów. Po dotarciu na miejsce uczniowie w grupach udali się do lasu. Każdej grupie towarzyszył  opiekun -  specjalista, który na bieżąco monitorował zbiory dzieci. Dzięki tej wyprawie młodzi ludzie wzbogacili swoją wiedzę na temat  zasad obowiązujących w trakcie grzybobrania. Po powrocie do bazy uczniowie brali udział w licznych konkursach, m.in. rozpoznawali  gatunki drzew czy  odróżniali grzyby jadalne od niejadalnych. Wszyscy wrócili  z eskapady zadowoleni i w dobrych humorach.

            • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

              12.10.2021

                   Poniedziałek, 4 października przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, więc decyzja zapadła wręcz błyskawicznie. Pieczemy ziemniaki !!! Bo kiedy, jeśli nie dziś. Niezawodni panowie: Antek i Edek przygotowali ognisko i czuwali, jak co roku, by wszyscy mogli skosztować pieczonych „bulew”. Uczniowie zajadali „aż im się uszy trzęsły”. Zresztą zobaczcie sami na załączonych zdjęciach.

            • Rowerem przez świat

              07.10.2021

                       Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W tym roku, dzięki współpracy z Panią Dyrektor Biblioteki Gminnej Adrianą Borzyszkowską, mogliśmy gościć w murach naszej szkoły autora książki „Bike’owa podróż. Z Sydney do Szczecina cz. I ”. Pan Daniel Kocuj przybył do nas z barwną opowieścią o swojej niezwykłej podróży, którą odbył na rowerze. Już od pierwszej chwili autor porwał serca  wszystkich uczestników, witając się w afrykańskim języku Suahili. Następnie przedstawił mapę świata z zaznaczoną trasą, którą przebył na samodzielnie skonstruowanym rowerze, mitycznie nazwanym Hefajstosem. Wspomniał o niebezpieczeństwach jakie na niego czyhały, czyli krokodylach, wężach i pająkach, a także doskwierającym upale i brakiem wody. Jego opowieść to nie tylko reportaż z podróży, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, których spotkał na swej drodze oraz relacjach, jakie ich połączyły. Nie zabrakło także bardzo wartościowych uwag na temat realizacji marzeń, dążenia do celu i systemu wartości we współczesnym świecie. Autor książki odpowiedział również na pytania słuchaczy. Było to niezapomniane spotkanie z młodym pisarzem i zarazem ekstremalnym sportowcem, który może stać się inspiracją dla uczniów.

               

               

            • „Uczę się bezpieczeństwa"

              05.10.2021

                    Uczeń naszej szkoły Szymon Pałubicki  został laureatem powiatowego konkursu plastycznego, realizowanego w roku szkolnym 2020/2021, w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „Uczę się bezpieczeństwa”. W poniedziałek 4 października 2021 roku do szkoły przyjechali funkcjonariusze Policji, aby wręczyć Szymonowi atrakcyjne nagrody i dyplom.


              Gratulacje!

            • Wycieczka pełna wrażeń

              01.10.2021

                    Dnia 28 września 2021 r. uczniowie klas I-IV wzięli udział w wycieczce szkolnej. Najpierw odwiedzili  Centrum Rozrywki „Loopy’s World” w Gdańsku. Tam dzieci miały okazję wypróbować wszystkie atrakcje znajdujące się na olbrzymim placu zabaw. Wspólna zabawa zaczęła się natychmiast po wejściu na teren placu. Czekały na nich tajemnicze przejścia i labirynty, trampoliny, zjeżdżalnie, samochodziki, wesoły pociąg i wiele, wiele innych atrakcji.  W trakcie pobytu w „Loopy’s World”  dzieci miały króciutką przerwę, podczas której otrzymały małą przekąskę oraz lemoniadę, by nabrać sił na dalszą zabawę. 

                   Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni.  Zanim uczniowie przystąpili do samodzielnego eksperymentowania  oraz zwiedzania wystawy, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Misja na Marsa”. Każde dziecko wybierając się w misję na planetę Mars, przechodziło odpowiednie szkolenie, aby zostać kadetem floty kosmicznej. Uczestnicy zajęć poznali produkty, które zostały stworzone na potrzeby misji kosmicznych, a następnie weszły do codziennego użytku. Rozpoznawali  minerały, a także sterowali robotami LOFI. Poszerzali wiedzę o nowe wiadomości i przeprowadzali proste doświadczenia naukowe. Wszystkie dzieci wróciły pełne wrażeń po spotkaniu ze światem nauki. Miejsce to, wyzwoliło w nich kreatywność, pobudziło ciekawość i głód wiedzy!

               

               

            • Niecodzienna lekcja bezpieczeństwa

              27.09.2021

                        Dnia 21.09.2021r. w naszej szkole gościli  policjanci  z Powiatowej  Posterunku Policji w Kościerzynie. Ze względu na specjalnego gościa – „policyjnego czworonoga” spotkanie z mundurowymi miało miejsce na placu przed szkolą. Wszyscy uczniowie z zapartym tchem słuchali informacji na temat  pracy z psem i podziwiali umiejętności owczarka belgijskiego. Uczyli się prawidłowych zachowań w momencie spotkania z obcym czworonogiem. Funkcjonariusze przypomnieli również dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zwrócili uwagę na noszenie kamizelek lub innych elementów odblaskowych. Przypomnieli także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i właściwym przewożeniu dzieci samochodem. Na koniec wręczyli dzieciom opaski odblaskowe.

                      Wielkie zaangażowanie i pasja widoczna na twarzach policjantów udzieliła się uczniom. Jeszcze długo po spotkaniu, dzieci wspominały tę żywą lekcję bezpieczeństwa. Składamy wielkie podziękowania panom policjantom i ich pupilowi.

            • W drodze do szkoły nie spotka mnie nic złego…

              27.09.2021

              Umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, to podstawa, aby dziecko mogło samodzielne wrócić ze szkoły do domu. Stąd też w pierwszych tygodniach nauki pierwszoklasiści uczą się podstaw prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Kształtują postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczą adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia w drodze do domu. Aby dotrzeć do dzieci i zainteresować ich zagadnieniem, wykorzystano na zajęciach „Autochodzik”, pomoc dydaktyczną, która niezmiennie cieszy się wśród kaliskich uczniów  wielką popularnością. W nauce poprzez zabawę pomogli uczniowie klasy siódmej, którzy zbudowali „miasteczko” z organizacją ruchu, w którym  pierwszoklasiści uczyli się odpowiednich zachowań. Po tak dobrym przygotowaniu, uczniowie wkroczyli na prawdziwe pasy. Tu już nie było tak łatwo, hałas i bliskość pędzących samochodów wprawiała niektórych w osłupienie. Na szczęście wszyscy pozytywnie przeszli test przechodzenia przez jezdnię.

                 Najbliższy czas, będzie pierwszym życiowym egzaminem zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, którzy z duszą na ramieniu będą oczekiwać na bezpieczny powrót swoich dzieci ze szkoły.

               

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu
      • (+58) 68-80-151
      • ul. Pomorska 8 83-425 Dziemiany 83-425 Kalisz Poland
    • Logowanie