• Aktualności

            • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

              04.03.2020

              Uchwalenie 1 marca  Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.”

              W naszej szkole uczniowie  klasy VIII uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Przybliżyli swoim młodszym kolegom postacie Danuty Siedzikówny – Inki, Zagończyka i Witolda Pileckiego. Bezimienny Niezłomny, pisząc list do matki w krótkich słowach przedstawił tragizm sytuacji młodych ludzi, którzy w komunistycznych katowniach oddawali życie za wolną Polskę.

            • Akademia Bezpiecznego Puchatka

              27.02.2020

              Wzorem poprzednich lat, również w tym roku nasi pierwszoklasiści uczestniczyli w ogólnopolskim programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

              Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, rozpoczynających naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program wspomaga kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczy adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia na drodze, w domu, w szkole oraz  rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestnictwo w programie wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa wypełniając ciekawe karty pracy, układając puzzle, tworząc plakaty, rozwiązując zagadki, biorąc udział w zabawach ruchowych, dramowych i dydaktycznych.

              Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Wielkiego Testu Bezpieczeństwa i uzyskaniem certyfikatu „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

            • Tłusty czwartek

              26.02.2020

              Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

              Tak więc i w naszej szkole 20.02.2020 r. nie mogło zabraknąć tradycyjnych pączków. Jak widać na załączonych zdjęciach - były pyszne.

            • „Aktywne Kaszuby”- V edycja konkursu plastycznego

              20.02.2020

              14 lutego uczniowie z kl. III-VIII uczący się języka kaszubskiego udali się na nietypową lekcję wf-u do parku trampolin JUMPCITY w Gdańsku oraz na mecz siatkówki mężczyzn Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin w Ergo Arenie. Bilety na mecz były nagrodą za udział w  V edycji  konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. Konkurs był realizowany w ramach obchodów ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w 2020 r. „100-lecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski”.

              Podczas meczu na uczniów czekało wiele atrakcji m. in: stoiska twórców ludowych, nauka kibicowania z akcentem kaszubskim, gry i zabawy z dawnych lat. Już po raz kolejny został pobity rekord frekwencji dotychczasowych Kaszubskich meczy ponieważ było nas 9980 fanów.

              Bardzo ważną częścią meczu było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego, w którym nasza uczennica Zofia Schűtz z kl. VII otrzymała wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.

              Ergo Arenę opuściliśmy bardzo zadowoleni, pełni niesamowitych wrażeń i czekamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

            • Koncert "Z biegiem Wisły"

              20.02.2020

              14 lutego mieliśmy okazję wysłuchać w naszej szkole koncertu „Z biegiem Wisły” nawiązującego swym repertuarem do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Walentynek.

              Pomysł, dobór repertuaru i wykonanie koncertu (gra na skrzypcach, altówce, skrzypcach elektrycznych i instrumentach perkusyjnych oraz śpiew w stylu ludowym), a także prowadzenie koncertu i animacja zabaw i konkursów – pan Leszek Bolibok. Głównemu wykonawcy towarzyszył artysta muzyk grający na gitarze elektrycznej i elektroakustycznej oraz śpiewający przeboje polskiej muzyki rozrywkowej – pan Rafał Rompca.

              W programie koncertu usłyszeliśmy bliskie sercu każdego Polaka pieśni i piosenki (tradycyjne i współczesne), a także utwory instrumentalne (ludowe i klasyczne) z regionów i krain leżących w dorzeczu Wisły, od źródeł po ujście.

            • Bal przebierańców

              19.02.2020

              Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 13 lutego 2020 roku.

              W szkole pojawiły się dzieci przebrane za: wróżki, księżniczki, rycerzy, piratów, żołnierzy, kotki, króliczki, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Całą tą wspaniałą zabawę poprowadziła Merida – Bajeczne Animacje.

            • Walentynki

              18.02.2020

              Czwartek, 13 lutego, upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, przypadających 14 lutego. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona skrzynka, do której uczniowie wrzucali kartki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie i przyjaźnie. Magii tej zabawy dali się ponieść wszyscy uczniowie. Walentynkowa skrzynka w mig wypełniła się po brzegi. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkie kartki. W naszej szkole  już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferę walentynek, a to za sprawą rozbrzmiewającej w tle muzyki o tematyce miłosnej oraz dekoracji zdobiących szkołę.

            • Jasełka

              27.12.2019

              W świąteczną atmosferę wprowadziły nas wszystkich Jasełka przygotowane przez dzieci z zerówki  oraz uczniów klasy VII. Ponownie mogliśmy przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i aniołowie. Młodzi aktorzy swoim występem podbili serca publiczności i wszystkich wprawili w świąteczny nastrój. Uroku inscenizacjom dodały kolędy wykonane przez uczniów klasy VII, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, uczniów i nauczycieli.

            • Mikołajki w szkole

              26.12.2019

              Już tradycyjnie 6 grudnia w naszej szkole pojawił się święty Mikołaj. Jego wizyta sprawiła radość nie tylko najmłodszym uczniom, ale także tym starszym. Każde dziecko otrzymało upominek. W całej naszej szkole panował radosny klimat oczekiwania. Uczniowie wykazali się wspaniałą inwencją przebierając się za mikołajów i elfy. A teraz czekamy na ponowną wizytę świętego w okresie bożonarodzeniowym w naszych domach.

            • Spektakl teatralny pt. „Pinokio ”

              31.01.2020

              Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Pinokio ”wystawiany  przez aktorów teatru „ARTENES”. Przedstawienie odbyło się 29 listopada br. w kinie „Remus” w Kościerzynie. „Pinokio” Carlo Collodiego to jeden z najsłynniejszych utworów z kanonu klasyki literatury dziecięcej. To piękna opowieść o dojrzewaniu, popełnianiu błędów, zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami.  Na widzach, tych małych jak i dorosłych olbrzymie wrażenie zrobiła wspaniała scenografia, która zmieniała się niczym kameleon w kolejnych scenach utworu. Na uwagę zasłużyły również oryginalne  i barwne kostiumy aktorów, które przykuwały wzrok.  Spektakl  bardzo podobał się publiczności. Szczególne wrażenie wywarła na nich ekspresja gry aktorskiej, wspaniała muzyka i gra świateł na scenie. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w akcji, ponieważ w wielu momentach wydarzenia wychodziły poza przestrzeń sceny i rozgrywały się obok niej, wśród publiczności.

              Widowisko zapewniło dzieciom znakomite doznania estetyczne.  Dyskusje w autokarze podczas drogi powrotnej potwierdziły, że spektakl na pewno zapadł w pamięci dzieciom i skłonił do refleksji.

            • Narodowe Święto Niepodległości

              04.12.2019

              Dnia 12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiona inscenizacja „Dzieci Wrześni”  przypomniała wszystkim tamte ciężkie czasy. Wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano jedno z wydarzeń, jakie miało miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany został przez panią Joannę Turzyńską oraz młodych aktorów i recytatorów z klas IV i V.

            • Śniadanie daje moc

              30.01.2020

              Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny postanowili zorganizować 8 listopada wspólne śniadanie w ramach programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.

              Najważniejsze cele programu to:

              -zwiększenie świadomości nt. zdrowego ożywiania się i roli śniadania w diecie dziecka,

              -przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce- poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

              Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni wspólnie z nauczycielami przygotowali wszystkie produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Przepięknie nakryli stół, na którym znalazło się: pieczywo różnego rodzaju, wędliny, jajka, sery, dżemy, owoce, warzywa oraz herbata. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Pan Dyrektor Jarosław Ginter przed rozpoczęciem śniadania przypomniał dzieciom o 12 zasadach zdrowego odżywiania się. Następnie dzieci przystąpiły do przyrządzania sobie kolorowych i smakowitych kanapek. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich wielką frajdą. Na twarzach dzieci promieniał uśmiech i zachwyt. Po takim śniadaniu, nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.

            • Wybory Samorządu Szkolnego

              26.02.2020

              16 października 2019 uczniowie naszej szkoły przystąpili do głosowania na przedstawicieli Samorządu Szkolnego.  Wybory okazały się swoistą lekcją demokracji, gdyż uczniowie przekonali się, że w dorosłym życiu czeka ich wiele trudnych decyzji. W głosowaniu wzięli udział członkowie samorządów klasowych. Największą liczbę głosów otrzymał Kamil Zabrocki, który będzie pełnił funkcję Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Rolę Zastępcy pełnić będzie uczennica klasy VIII Daria Błaszkowska. Pozostałymi członkami Samorządu Szkolnego została Antonina Czarnowska, Zofia Schütz i Aleksandra Liedtke.

              Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

            • Zbieramy i pomagamy

              26.02.2020

              Z okazji obchodów światowego Dnia Ochrony Zwierząt uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Kościerzynie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny.

              Pod koniec września zostały wykonane plakaty informujące o zbliżającej się akcji. Zbiórka trwała dwa tygodnie. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Zebraliśmy karmę, koce, miski oraz zabawki dla zwierząt. Przyniesione rzeczy zostały osobiście odebrane 09.10.2019 r. przez pracowników kościerskiego schroniska, którzy przy okazji opowiedzieli nam o swojej pracy.

              Wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom.

            • Wycieczka na Westerplatte

              27.02.2020

              W piątek 27 września 2019 r. klasy I, II, III i V wybrały się na wycieczkę do Gdańska. Wyprawa rozpoczęła się wcześnie rano, by móc podziwiać uroki miasta. Celem wycieczki był rejs promem przez rzekę Motławę oraz zwiedzanie Westerplatte. 
              Największą atrakcją Gdańska, oprócz ulicy Długiej, jest sposobność „zwiedzania” miasta z pokładu promu. Ciekawą niespodzianką okazała się możliwość obejrzenia Westerplatte od strony ujścia Wisły. Przewodnik opowiedział uczniom dzieje tego miejsca. Była to niezapomniana lekcja historii. 

              Uczniowie pozyskali cenne informacje o otaczającym nas świecie. Pełne wrażeń, w radosnych humorach dzieci wróciły do domu.

            • Spotkanie z policjantami

              30.12.2019

              Dnia 10.09.2019r. policjanci  z Posterunku Policji w Dziemianach odwiedzili uczniów naszej szkoły. Mundurowi spotkali się najpierw z klasami II- VIII, a później z klasą I i kl.  „0”. Podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Zwrócili uwagę na noszenie kamizelek lub innych elementów odblaskowych. Przypomnieli również o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i właściwym przewożeniu dzieci samochodem. Na koniec policjanci odpowiadali na zadawane przez dzieci pytania.

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

              30.12.2019

              W poniedziałek 2 września 2019 roku przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.

              Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pana Jarosława Ginter, który powitał wszystkich zebranych gości, rodziców oraz uczniów i skierował do nich  gorące słowa. Życzył by nowy rok szkolny był czasem zdobywania wiedzy i umiejętności, czasem rozwijania pasji, zainteresowań i talentów dzieci. Pan Dyrektor wspomniał  o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Każdy z uczniów klasy pierwszej został odpowiednio przygotowany do ślubowania przez panią wychowawczynię Joannę Szamocką oraz panią Marię Zabrocką i Dorotę Donaj. Dzieciom założono peleryny oraz birety.

              Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły pan Jarosław Ginter.  Na znak tego dzieci przypieczętowały to odciskiem palca na pamiątkowej tablicy. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu.  

              Potem przyszła kolej na złożenie ślubowania rodziców pierwszoklasistów. Podnosząc prawą rękę w górę to również rodzice złożyli przysięgę wspierania i pomagania swojemu dziecku w trudnościach szkolnych.

              Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Nie zabrakło też upominków od Samorządu Uczniowskiego oraz kuferków ze słodkościami od rodziców.

              Do grona społeczności szkolnej wstąpili: Bobkowska Anastazja, Breza Łukasz, Chrapkowska Agata, Gierszewski Paweł, Kleinszmidt Amelia, Markowski Nikodem, Mazurkiewicz Henryk, Pałubicki Szymon, Rekowski Dłużeń Igor, Rekowski Filip, Rekowski Mateusz, Sarnowski Cezary, Słomiński Dawid, Tuszkiewicz Nina i Warnke Jakub.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu
      • (+58) 68-80-151
      • ul. Pomorska 8 83-425 Dziemiany 83-425 Kalisz Poland
    • Logowanie