4 lutego 2021r. w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne. Podczas zajęć dzieci z zaciekawieniem oglądały eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu. Miały możliwość kulinarnego eksperymentowania oraz stworzenia przepysznych lodów. Biorąc udział w zajęciach dzieci z pewnością rozwinęły swoją pasję kulinarną. Wspólne działania były okazją do integracji dzieci.
Zimowa stołówka dla ptaków
06.02.2021Zima jest dla ptaków ciężkim okresem, ze względu na niskie temperatury i trudne warunki pogodowe. Wielu ptakom nie udaje się przetrwać ciężkich zimowych warunków. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Dokarmianie ptaków w czasie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. W związku z tym uczniowie klasy II rozpoczęli akcję „Ptasia stołówka”. Dzieci dbają o to, aby karmniki znajdujące się na terenie szkoły były zawsze pełne przysmaków dla ptaków.
Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
29.01.202121.01.2021r. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie ogłosiło wyniki VII Regionalnego Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô online.
Pomimo wielu ograniczeń z powodu pandemii COVID-19, dwie uczennice Anastazja Bobkowska z klasy II oraz Łucja Żabińska z kl VIII wzięły udział wysyłając plik video z nagraną prezentacją czytanego tekstu w języku kaszubskim.
W konkursie wzięło udział 269 uczniów Regionu kaszubskiego w 5 kategoriach.
W kategorii klas I-III uczennica Anastazja Bobkowska otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.
Dzień Babci i Dziadka
25.01.2021Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych Kochanych Babć i Dziadków. Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka to symboliczne uroczystości zapisane na stałe w kalendarzu naszej szkoły. To właśnie z tej okazji uczniowie kl. I-III postanowili przygotować dla swoich Kochanych Babć i Dziadków własnoręcznie wykonane upominki. Z kolei starsze dzieci podczas zajęć zdalnych stworzyły piękne prace plastyczne.
14
Święta tuż, tuż… Świąteczne wypieki.
18.12.2020Z ogromnym zapałem i zaangażowaniem dzieci z klasy „0” wraz z paniami przygotowały świąteczne pierniczki. Wielką radość dzieciom sprawiła wspólna praca m. in. Przygotowanie ciasta piernikowego, wałkowanie, pieczenie pierników oraz ich dekorowanie. Zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej szkole. Stworzone pierniczki dzieci zabrały do domu, Boże Narodzenie w Naszych domach na pewno będzie pachnieć piernikami.
11
Mikołajki
07.12.2020„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał do najmłodszych uczniów w naszej szkole. Prezenty pozostawił pod ich nieobecność w klasie. Natomiast pozostałe dzieci odwiedził w domach. Wywołał na ich twarzach bardzo dużo uśmiechów i radości. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. O czym z pewnością świadczą, przesłane przez uczniów zdjęcia.
26
Dzień Pluszowego Misia
25.11.202025 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
W tym roku zupełnie inaczej, niż w poprzednim obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Podczas zdalnych lekcji, dzieci według podanej instrukcji rysowały postać misia. Wysłuchały bajki czytanej przez nauczyciela, o bardzo wesołym i miłym misiu- Kubusiu Puchatku. Uczniowie najmłodszych klas, jeszcze chętnie przytulają pluszowe maskotki. Na dowód tego przysłali zdjęcia.
62
Obchody 11 listopada w naszej szkole
13.11.2020W środę 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Tegoroczne obchody z powodu pandemii wyglądały w naszej placówce inaczej niż w poprzednich latach. Młodsze dzieci, które chodziły jeszcze do szkoły, ćwiczyły hymn państwowy, by móc wziąć udział w akcji „Niepodległa do hymnu” i odśpiewać w samo południe najważniejszą pieśń dla Polaków. Dzieci omawiały treści edukacyjne przybliżające im genezę obchodów tego święta.
Uczniowie brali również udział w konkursie plastycznym pt. „Polska Niepodległa” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Dziemianach.
Na koniec wykonali flagi biało - czerwone i udekorowali nimi domy, zrobili to już podczas zdalnych lekcji, ale na dowód wykonania, przesłali zdjęcia.
2
„Drzewa w krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.”
13.11.2020Mimo pandemii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez WPK pod nazwą „Drzewa w krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.” Konkurs na temat drzew i ich roli w krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego był organizowany w ramach obchodów Dnia Krajobrazu (20 października). Zadaniem było wykonanie płaskiej pracy plastycznej formatu A4, przedstawiającej drzewa charakterystyczne dla WPK. W konkursie wzięło udział 50 dzieci z naszej szkoły.
Konkurs został rozstrzygnięty w 3 kategoriach wiekowych:
KATEGORIA I - przedszkola oraz uczniowie szkół podstawowych klasy „0”- I. Wyróżnienie otrzymali Mikołaj Szamocki.
KATEGORIA II - uczniowie szkół podstawowych klasy II - III.
Trzecie miejsce otrzymał Nikodem Markowski i wyróżnienie Maria Hefta.
KATEGORIA III - uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.
Wyróżnienie otrzymała Zofia Schutz.
Natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Pasowanie na czytelnika
06.11.20203Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość.
Ślubowanie przyszłych czytelników z klasy pierwszej, odbyło się 6 listopada i było dla nich ogromnym przeżyciem.
Głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Dzieci również otrzymały Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „ Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Szkoła pamięta
03.11.2020Akcja "Szkoła Pamięta"
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszej społeczności lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
W tym roku najmłodszym z nas przyszedł zaszczyt pokłonić się na cmentarzu naszym bliskim zmarłym. Zapaliliśmy znicze i skupieniu odmówiliśmy modlitwę w intencji zmarłych pracowników szkoły oraz osób zasłużonych dla naszej społeczności. Cześć ich pamięci!
Dzień Edukacji Narodowej
19.10.20203DZIEŃ NAUCZYCIELA
14 października 2020 roku przypada Dzień Nauczyciela. To święto w obecnych realiach wygląda inaczej niż zwykle. Zamiast myśleć o celebrowaniu, nauczyciele i dyrektor placówki zmartwieni są rozprzestrzeniającym się korona wirusem.
W dzień poprzedzający Dzień Nauczyciela, uczniowie przywykli do skróconych lekcji, szkolnych apeli. W tym roku świętowanie w kaliskiej szkole ograniczone zostało do minimum.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przekazali wszystkim pracownikom szkoły urocze fiołki. Nie zawiedli także rodzice, dzieci, w podziękowaniu za trud wręczyły nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły przepiękne kwiaty. Najmłodsi przy akompaniamencie akordeonu zaśpiewali „Sto lat”.
W Dniu Nauczyciela o osobach odpowiedzialnych za edukację młodych pokoleń nie zapomniał wójt Leszek Pobłocki, który wraz z dyrektorem szkoły Jarosławem Ginter wręczył nagrody wyróżnionym pracownikom placówki.
Samorząd Uczniowski nie zapomniał także o byłych pracownikach szkoły, życzenia otrzymali w formie listu, dzięki Poczcie Polskiej.
Dzień Drzewa
12.10.2020W Polsce 10 października obchodzimy Dzień Drzewa. W tym roku uczniowie klasy II wraz z wychowawcą postanowili aktywnie włączyć się do obchodów tego święta. Wszystkie prowadzone w tym dniu zajęcia dotyczyły właśnie drzew. Najpierw uczniowie obejrzeli film o znaczeniu drzew w naszym życiu. Następnie uzupełnili karty pracy, mające na celu poznanie nazw drzew oraz ich owoców. Rozmawialiśmy również o tym, co możemy dać przyrodzie, by była dla nas cudowna każdego dnia. Zwieńczeniem wszystkich działań, było wykonanie pracy plastycznej, która wiązała się z namalowaniem lasu na foli za pomocą farb plakatowych.
Drzewa to nasze wspólne dobro! Pamiętajmy o tym!
Projekt edukacyjny „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
12.10.2020Uczniowie klasy II wraz z wychowawcą w tym roku szkolnym biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III pod nazwą „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.
Celem projektu jest rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, aktywnego słuchania, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, czyli rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za dalsze i bliższe otoczenie. Projekt składa się z trzech modułów:
I moduł - jesienny- MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW
II moduł - zimowy- MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU
III moduł- wiosenny- MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA.
Dzieci stworzyły już chmurkę Tosię, która będzie nam towarzyszyć podczas realizacji projektu oraz lekturniki, w których będziemy notować najważniejsze informacje z przeczytanych książek. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Sukces naszych lekkoatletów
11.10.2020Podczas Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt uczennice naszej szkoły zajęły wysokie III miejsce. Szkołę reprezentowały: Natalia Banaszak, Jagoda Darznik, Aleksandra Lidke, Agnieszka Lidke, Paulina Schutz, Małgorzta Sobieska, Laura Żabińska i Łucja Żabińska.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Piknik Edukacyjny - "Czas na grzyby"
08.10.202030 września 2020r. uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę rowerową do Schodna, gdzie uczestniczyli w mini – pikniku edukacyjnym „Czas na grzyby” podczas którego odkrywali tajniki ze świata grzybów Borów Tucholskich. Organizatorem był Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie. W trakcie pikniku odbyły się warsztaty terenowe ze specjalistą oraz gry i konkursy edukacyjne.
3
21 września 2020r. -76. rocznica bitwy pod Arnhem
02.10.2020Od 22 lat nasza Szkoła nosi zaszczytne imię gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy i dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Brygada ta nierozłącznie jest związana z największą operacją powietrzno – desantową II wojny światowej Market Garden. To właśnie brygada dowodzona przez gen. Sosabowskiego w 5. dniu operacji 21 września 1944r. została zrzucona na tyły wroga pod Arnhem w miejscowości Driel, gdzie musiała stoczyć zacięte walki z Niemcami. Dzisiaj mija dokładnie 76 lat od tamtych wydarzeń. Dzięki Panu Wojtkowi Kiełpikowskiemu i licznym sponsorom nasza Szkoła mogła uczcić ten dzień, odsłaniając mural poświęcony 1 SBS i jej dowódcy, który mamy nadzieję na długo będzie wizytówką naszej szkoły.
13
Wyniki konkursu "Bezpieczni na wsi"
01.10.2020Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dziesiątej jubileuszowej edycji konkursu plastycznego dla dzieci, zorganizowanego przez Kasę Rolniczą Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs głównie skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Dziesiąta edycja przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz” i miała zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych. II miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Rafał Schutz, uczeń klasy I. Natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puzzle. Gratulujemy!
5
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.
01.10.2020Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny moment w życiu każdego: Ucznia, Rodzica, Nauczyciela, Dyrektora. Był to szczególny dzień dla 14 uczniów klasy pierwszej, którzy stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, obiecując dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz uczyć się tego co piękne i mądre. Pan Dyrektor Jarosław Ginter pasował dzieci na uczniów naszej szkoły. Następnie każdy pierwszoklasista przypieczętował akt ślubowania. Na pamiątkę otrzymali dyplomy i kuferki obfitości. Ze względu na zagrożenie Covid - 19 uczniowie wraz z wychowawcami rozpoczęli rok szkolny w swoich klasach.
16
Konkursy dla sportowców SKS
24.04.2020Zapraszam uczniów do udziału w konkursach, lekcjach WF on-line oraz szkoleniach w ramach programu SKS.
Szczegóły znajdziecie na stronie www.wszs.pomorze.pl lub w załączonych plikach.
Ze sportowym pozdrowieniem
Przemysław Kozłowski
Archiwum Aktualności