• Nasz wspólny skarb

26.04.2022

W przededniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który jest uroczyście obchodzony 23 kwietnia, w naszej szkole odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I – III.

Tematyką spotkania było zapoznanie  uczniów z książką, która ma status „białego kruka”. Jest jedynym  z 180 egzemplarzy dwutomowej „Biblii”, wydrukowanej przez Gutenberga w latach 1452-1455. Ta niezwykła książka przechowywana jest w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Uczniowie klasy pierwszej na zajęciach dowiedzieli się jak dawniej powstawały książki, i jaki wpływ na rozwój czytelnictwa miał wynalazek Gutenberga. Zobaczyli także faksymilia jednej ze stron Biblii Pelplińskiej. Klasa druga dowiedziała się jaka jest historia dzieła Gutenberga i jak znalazło się w zbiorach muzealnych. Natomiast klasa trzecia prześledziła etap po etapie jak powstawała faksymilia i jakie jest jej znaczenie. Uczniowie z wielką ciekawością śledzili historię bezcennego dzieła. W zajęciach wykorzystano materiały przygotowane przez Wydawnictwo Diecezjalne „Bernardinium”  z Pelplina oraz portal internetowy culture.pl.

Na zakończenie zajęć, uczniowie wykonali zakładki do książek. Klasa trzecia zmierzyła się z wykonaniem inicjału, czyli ozdobnej pierwszej litery rozpoczynającej akapit tekstu. W przyszłości planujemy wycieczkę do Pelplina, aby zobaczyć na własne oczy oryginalne dzieło Jana Gutenberga.

26.04.2022

22 kwietnia obchodzimy święto naszej planety - Ziemi i wszystkich ekologów. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta. W związku z tym w naszej szkole w poniedziałek 25 kwietnia odbył się  apel, który zorganizowali uczniowie klasy III.  Dzieci  przybliżyły nam problemy dotyczące zagrożeń naszej planety. Przypomniały, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom. Uczniowie klasy IV i V tego dnia wzięli udział w warsztatach dotyczących segregacji śmieci zorganizowanych przez panią Adriannę Mazurkiewicz, a następnie wspólnie posprzątali okolicę.

• Happening „Nie marnujmy jedzenia!”

26.04.2022

Uczniowie klasy siódmej w ramach zajęć plastyki zorganizowali metodą projektu happening dotyczący marnowania jedzenia. Siódmoklasiści przydzielili zadania i  role, przygotowali plakaty oraz inne współtowarzyszące działania zwracające uwagę na zjawisko marnowania żywności.

Starsi koledzy w czasie szkolnego apelu zwrócili się do swoich młodszych kolegów z prośbą, by nie wyrzucali do zlewek żywności. Wytłumaczyli, że należy zacząć od prostych zachowań, czyli na przykład poprosić panie, by wlewały do ich talerza taką ilość jedzenia, którą są w stanie zjeść. Nie mają się również zniechęcać poglądami innych, na temat przygotowanego obiadu, próbować nowych potraw, ponieważ mogą okazać się smacznym kąskiem.

Uczniowie wytłumaczyli najmłodszym, że na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy za takie resztki oddaliby swój dobytek.   Zwrócili się, więc do wszystkich, by nie marnowali tego, co mają.

Przez trzy kolejne dni uczniowie w czasie swojego happeningu: „Stop ! Wyrzucaniu jedzenia do zlewek!” osiągnęli założone cele. Pojemnik na zlewki był prawie pusty, dzieci wzięły sobie do serca prośbę starszych uczniów. Jak bardzo starali się zjeść wszystko ze swojego talerza może świadczyć pytanie jednego z uczniów, czy liść laurowy jest  jadalny, bo chce zostawić pusty talerz.

• Kiermasz wielkanocny

23.04.2022

W tradycję naszej szkoły wpisało się już wiele wydarzeń. Jednym z nich jest z pewnością  „Kiermasz Wielkanocny”,  który odbył się 7 kwietnia. Zorganizowali go członkowie szkolnego klubu wolontariatu „Odcisk dobra”, a w realizację tego charytatywnego przedsięwzięcia zaangażowała się cała społeczność szkolna. Dochód ze sprzedaży ozdób wielkanocnych oraz świątecznych przysmaków został przeznaczony na bieżące potrzeby dla uczniów z Ukrainy uczęszczających do naszej szkoły. Wszystkim zaangażowanym i zainteresowanym w słuszną sprawę serdecznie dziękujemy.

• Wycieczka rowerowa

09.04.2022

W minionym tygodniu uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Schodna. Na miejscu brali udział w ciekawych zajęciach dotyczących gadów i płazów oraz krótkim spacerze po okolicy. Na zakończenie wspólnego wyjazdu spędzili miło czas przy ognisku. Pełni pozytywnej energii i wrażeń wrócili do szkoły, z utęsknieniem oczekując kolejnej wycieczki..

• Pierwszego Kwietnia

Ale się działo!

Pierwszego kwietnia w naszej szkole działy się dziwne rzeczy. Po korytarzach krążyły podejrzane postaci, nie podobne ani do naszych uczniów, ani do nauczycieli. Pojawiły się bardzo duże przedszkolaki, dziad z babą, księżniczki, żołnierki, piraci, karatecy, potwory i wiele innych dziwnych przebierańców.       Okazało się, że to uczniowie, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel Samorządu Uczniowskiego.

Gry stolikowe, dobry film, lekcje prowadzona przez uczniów, w zastępstwie nauczyciela, to inne równie ciekawe inicjatywy, które zagościły u nas w tym dniu.