• Wycieczka do Centrum Nauki Experyment i Akwarium

30.09.2022

20 września odbyła się wycieczka do Gdyni.  Pierwszym punktem, które odwiedziliśmy było Centrum Nauki Experyment. Dzieci zapoznały się z najciekawszymi tajnikami wiedzy. Na warsztatach uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzić różne doświadczenia i eksperymenty, które budziły wielkie zainteresowanie. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Matematyczne wyzwania” Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Akwarium w Gdyni. Mieliśmy możliwość zapoznania się ze środowiskiem morskim oraz zwierzętami rafy koralowej z różnych rejonów świata.

Wycieczka okazała się znakomitą i ciekawą lekcją z wielu dziedzin nauki.

• Bezpieczeństwo na drodze, to ważna sprawa.

26.09.2022

W Szkole Podstawowej im. gen. St. Sosabowskiego w Kaliszu kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku,  we wrześniu uczniowie zerówki i klasy I uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Policji w Dziemianach. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

• Dzień kropki

22.09.2022

W czwartek po raz drugi świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest odkrywanie własnych talentów, poznaniu mocnych stron i wyrabianiu wiary we własne możliwości. Z tej okazji powstały różne kropkowe dzieła sztuki. W obchody Dnia Kropki zaangażowała się młodsza społeczność szkoły – dzieci z zerówki i klas I-III.

15.09.2022

Dnia 5 września 2022 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania. Akcja ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r., a jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł literatury polskiej. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała uczcić 200-tną rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a także uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rok Romantyzmu Polskiego.

W naszej szkole, uczniowie poszczególnych klas IV-VIII, przeczytali następujące ballady: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świteź”,  Świtezianka” oraz „Romantyczność”.

• Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego

07.09.2022

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia, nauczyciela i rodzica. 1 września uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2022/2023. Wiele dzieci  przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Uroczystość rozpoczęła się jak co roku, o godzinie 9.00, Mszą Świętą w kościele parafialnym w Kaliszu. Następnie wszyscy zebrani udali się do szkoły na salę gimnastyczną. Pan Dyrektor przywitał zebranych uczniów oraz gości. W tym dniu również w naszej szkole odbyło się „Pasowanie na  ucznia”.  Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, obiecując dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz uczyć się tego co piękne i mądre. Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor Jarosław Ginter. Za pomocą wielkiej kredki, zwracał się z powagą do każdego z ucznia z osobna mówiąc:” Bądź dobrym uczniem i dobrym kolegą”. Następnie każdy pierwszoklasista przypieczętowywał paluszkiem akt pasowania. Ślubowanie nie ominęło także rodziców, którzy przybyli na tę uroczystość. Na pamiątkę tak ważnego momentu dzieci otrzymały dyplomy i swój pierwszy dokument tożsamości – legitymację szkolną. Rodzice zaś wręczyli swoim pociechom przygotowane wcześniej kuferki obfitości wypełnione pysznymi smakołykami. Po Pasowaniu uczniowie z nauczycielami udali się do klas, aby omówić ważne sprawy organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego.